Actualitate

„Cadou” de sărbători, pentru o prostituată din Alba! A fost obligată să presteze muncă în folosul comunității

Ioana Oprean

Publicat

în

Femeia a fost obligată de Judecătoria Alba Iulia să presteze un număr de 300 de ore de muncă în folosul comunităţii. Primăria a verificat situaţia financiară a femeii şi a constatat că este insolvabilă, respectiv nu are niciun fel de venit înregistrat astfel încât să poată plăti suma uriaşă datorată bugetului local.

Singura soluţie în astfel de cazuri este transformarea amenzilor contravenţionale în ore de muncă în folosul comunităţii. La fel a procedat şi Primăria Cugir în cazul unei prostituate care a primit 170 de amenzi timp de cinci ani.

Sutele de amenzi primite de prostituate în decursul mai multor ani reprezintă o reală problemă pentru multe primării din ţară. În aproape toate cazurile, femeile nu achită banii, iar administraţiile locale se încarcă practic cu creanţe de zeci de mii sau chiar sute de mii de lei.

Legislaţia prevede că amenzile neplătite se constituite ca datorii ale persoanelor fizice şi juridice către bugetul localităţii unde domiciliază sau îşi au sediul social. Primăria Cugir a solicitat instanţei că prin hotărârea ce se va pronunţa să dispună înlocuirea sancţiunilor amenzilor contravenţionale aplicate prostituatei cu sancţiunea obligării la prestarea unei activităţi în folosul comunităţii. Reprezentanţii instituţiei au precizat că pe numele femeii, în perioada 2014-2019, au fost întocmite un număr de 168 de procese verbale de constatare şi sancţionare a contravenţiilor, în suma totală de aproape 73.000 de lei.

CITEȘTE ȘI: Un primar din Alba, acuzat de amenințare de către secretară, după ce a fost trimis în judecată de către DNA pentru infracțiuni de corupție

Primăria a mai arătat că această nu şi-a achitat obligaţiile fiscale datorate bugetului local cuprinse în titlurile executorii reprezentanţe de procesele verbale de contravenţie depuse la dosarul cauzei, în termen de 30 de zile de la rămânerea definitivă a sancţiunii amenzii contravenţionale. „Reclamantul a precizat că în urma demersurilor efectuate s-a constatat că pârâta nu figurează cu un contract individual de muncă activ sau cu venituri din pensie. De asemenea, s-a constatat că nu figurează cu surse de venit şi nu are deschise conturi la unităţile bancare. Intimata nu a achitat voluntar contravaloarea amenzilor contravenţionale aplicate. Pentru debitele datorate prin aplicare acestor amenzi contravenţionale a fost iniţiată de către petenta executarea silită prin emiterea somaţiilor prevăzute de lege.

S-a constatat insolvabilitatea debitoarei, având în vedere că nu are venituri sau bunuri care să poată fi urmărite şi executate silit. De asemenea, deşi legal citată, intimata nu s-a prezentat în faţă instanţei, pentru a face dovadă achitării amenzii contravenţionale sau pentru a solicită un termen în vederea plăţii acesteia”, se precizează în hotărârea instanţei de judecată, din 18 decembrie 2020, care a stabilit că femeia trebuie să presteze muncă gratuită în folosul comunităţii.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

VIDEO | Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier”

Ioana Oprean

Publicat

în

Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier” Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat marți, 23 iunie 2026, după consultările de la Palatul Cotroceni cu președintele Nicușor Dan, că social-democrații sunt pregătiți să își asume responsabilitatea guvernării, inclusiv prin ocuparea funcției de premier. Liderul PSD […]

Citește mai mult

Actualitate

23-24 iunie 2026 | Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii

Ioana Oprean

Publicat

în

Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o Atenționare Hidrologică de Cod galben, valabilă în intervalul 23 iunie, ora 12:00 – 24 iunie, ora 09:00. Atenționarea vizează fenomene precum scurgeri importante pe versanți, […]

Citește mai mult

Actualitate

Materie nouă opțională pentru elevii de liceu. Programa a fost publicată în Monitorul Oficial

Bogdan Ilea

Publicat

în

Materie nouă opțională pentru elevii de liceu. Programa a fost publicată în Monitorul Oficial Ministerul Educației și Cercetării a anunțat, marți, că programa pentru opționalul „Ora de GIS” a fost aprobată și publicată în Monitorul Oficial. Disciplina se află la intersecţia dintre Geografie şi Tehnologia informaţiei şi a comunicaţiilor, însă deschide învăţarea şi către mediu, […]

Citește mai mult