Bărbat din Ighiu cu dosar penal, după ce a condus cu „alcool la bord”, a depăşit neregulamentar şi a acroşat autoturismul depăşit
Potrivit IPJ Alba, la data de 24.07.2017, în jurul orelor 21.15, poliţiştii Secţiei 1 Poliţie Rurală Galda de Jos, au intervenit pentru soluţionarea unui eveniment rutier, soldat cu pagube materiale, produs pe DC 70, pe raza localităţii Ţelna.
Cu această ocazie, poliţiştii au constata că un bărbat, în vârstă de 58 de ani, din comuna Ighiu, în timp ce conducea un autoturism, s-a angajat într-o depăşire neregulamentară, iar la revenirea pe banda sa de circulaţie a acroşat autoturismul depăşit.
În urma testării celor doi conducători auto, cu aparatul etilotest, pentru şoferul care a provocat accidentul, a rezultat valoarea de 0,79 mg/litru alcool pur în aerul expirat, în vreme ce, pentru celălalt, rezultatul a fost negativ.
Faţă de bărbatul de 58 de ani, a fost întocmit dosar penal în care este cercetat sub aspectul comiterii infracțiunii de conducere sub influenţa alcoolului.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Curier Județean
Competiție pentru atribuirea unui contract „la cheie” pentru asigurarea siguranței în alimentare a parcului eolian de la Curcubăta Mare: „Injecție” de 8,5 milioane de lei
Competiție pentru atribuirea unui contract „la cheie” pentru asigurarea siguranței în alimentare a parcului eolian de la Curcubăta Mare: „Injecție” de 8,5 milioane de lei Societatea de Administrare a Participațiilor în Energie (SAPE) SA pune la bătaie un contrcat de aproximativ 8,5 milioane de lei pentru asigurarea siguranței în alimentare a parcului eolian de la […]