Banii, ochiul dracului!
Un echipaj al Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Alba a fost nevoit să intervină pe strada Mureşului, din cartierul albaiulian Bărăbanţ, pentru aplanarea unui conflict spontan în care au fost implicate trei persoane. La faţa locului s-a constatat că albaiulianul Horea G. s-a deplasat la domiciliul unei cunoştinţe pentru a-i solicita restituirea unei sume de bani. Banii fuseseră daţi în avans pentru executarea unei lucrări de reabilitare termică, lucrare a cărei scadenţă se împlinise cu mult timp în urmă. Pentru că s-a lovit de refuzul datornicului, bărbatul de 38 de ani a apelat la un limbaj nu tocmai civilizat, cuvintele grele fiind adresate atât celui ce îi datora bani cât şi soţiei acestuia. În momentul în care acesta a considerat că vorbele nu mai sunt suficiente, a trecut la ameninţări cu acte de violenţă, ceea ce i-a făcut pe cei doi soţi să intre în panică, fapt pentru care au apelat la ajutorul jandarmilor. Oamenii legii au aplanat conflictul, iar pentru comportamentul avut şi pentru faptul că iniţial, la solicitarea jandarmilor, a refuzat să înceteze violenţele verbale – pe motiv că „dacă tot nu o să-mi mai văd banii, măcar să-l înjur şi să mă descarc” – Horea G. a fost sancţionat contravenţional cu amendă în valoare de 200 de lei. Acestuia i s-a recomandat ca pe viitor să nu mai încerce să-şi facă singur dreptate ci să urmeze procedura legală de recuperare a creanţelor. (L.I.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
30 iulie 2024: „Despre starea de bine”, în luna iulie la atelierul Biblioterapia al Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba
„Despre starea de bine”, în luna iulie la atelierul Biblioterapia al Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba În luna iulie psihoterapeutul Cosmin Bara împreună cu bibliotecara Luiza Pop vor dezbate în cadrul proiectului Biblioterapia, tema „Despre starea de bine”. Dezbaterea va putea fi urmărită pe pagina de Facebook a instituției la data de 30 iulie 2024, […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)