Autostrada Sibiu – Orăștie: TRAFIC RESTRICȚIONAT pe Lotul 3. Şoferii, obligaţi să circule pe o singură bandă
Pe Lotul 3 al autostrăzii Sibiu-Orăștie a fost instituită restricţia circulaţiei pe o bandă de până la finalizarea remedierii degradării, a anunţat miercuri CNADNR.
Motivele problemelor de la km 60+600 de pe lotul 3 din Sibiu-Orăștie ţin de nerespectarea soluţiei proiectate, funcţionarea defectuoasă a sistemelor de colectare şi evacuare a apelor pluviale şi compactarea redusă a straturilor structurii rutiere.
Potrivit gandul.info, concluzia a reieşit la „şedinţa de lucru” de la CNADNR, la care au participat reprezentanţii companiei, ai constructorului şi experţi tehnici.
Constructorul a informat compania de autostrăzi că a finalizat expertiza tehnică în zona menţionată şi a stabilit trei variante de soluţii tehnice de remediere.
„Până la sfârşitul săptămânii curente (constructorul n.n.) va prezenta proiectul tehnic complet, în vederea analizării de către Beneficiar şi ulterior, avizării de către CTE CNADNR, dar că nu va pune la dispoziţia acestuia şi expertiza tehnică efectuată. În prezent, a fost instituită restricţia circulaţiei pe o bandă de circulaţie până la finalizarea remedierii degradării”, potrivit companiei de autostrăzi.
Însă, cu toate că antreprenorul s-a angajat să înceapă, pe 17 august, reparaţiile, „antreprenorul a întârziat, fără nicio justificare, demararea acestor lucrări”.
„În cazul în care nici de această dată Antreprenorul nu va executa remedierea defecţiunilor constatate, Beneficiarul va angaja şi va plăti alt antreprenor care să execute lucrarea de remediere a defecţiunilor, urmând ca, ulterior, costurile aferente lucrărilor de remediere să fie recuperate de la Antreprenor”, a anunţat compania de autostrăzi.
La Viaductul Aciliu, constructorul a demarat reparaţiile din 15 iulie. Lucrările constau în refacerea dispozitivelor antiseismice, remedierea scurgerii apelor, drenuri longitudinale, lucrări de remediere la sferturile de con.
„Cu referire la defectele constatate la Viaductul de la Aciliu din cadrul tronsonului de autostradă Sibiu-Orăștie, lot 3, în momentul de faţă CNADNR S.A. a demarat procedura de atribuire a unui contract de servicii cu scopul expertizării tehnice a lucrării de artă în vederea stabilirii unor măsuri de intervenţie imediat necesare a fi întreprinse, investigarea aprofundată a cauzelor care au condus la producerea acestor fenomene de degradare prin investigaţii vizuale preliminare, încercări şi testări pe teren şi în laborator, concluzii şi recomandări constructive pentru remedierea lucrărilor, cel puţin 2 opţiuni, ţinând seama de situaţia existentă în zonele menţionate”, potrivit CNADNR. Termenul de finalizare a expertizei tehnice este 10 octombrie.
Perioada de garanţie este de 4 ani, astfel că lucrările de remediere vor fi executate pe riscul şi cheltuiala constructorului.
„De asemenea, subliniem că CNADNR S.A. va întreprinde demersurile necesare pentru a recupera orice daune generate de întârzierile produse ca urmare a neîndeplinirii obligaţiilor Antreprenorului ce decurg din prevederile contractului”, a arătat sursa citată.
Sursa: gandul.info
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei”
Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei” După aproape două săptămâni de grevă a șoferilor Societății de Transport Public (STP) Alba Iulia, tot mai mulți cetățeni […]
VIDEO | Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital
Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu răni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, după un accident […]
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet Un accident rutier a avut loc pe DN 67 C, în localitatea Tău Bistra, 24 iunie 2026. Din primele informații este implicat un motociclist. Acesta ar fi intrat într-un parapet după […]









