Aur pentru Ilie Cioca şi Emilia Guşat la Balcaniada de cros

Duminică, 10 aprilie, în localitatea Niş din Serbia a avut loc Campionatul Balcanic de cros pentru veterani, competiţie în cadrul căreia delegaţia României a cucerit 11 medalii, zestre compusă din 6 medalii de aur, 3 medalii de argint şi două de bronz. La acest palmares au contribuit şi doi atleţi albaiulieni, ambii legitimaţi la CS Unirea Alba Iulia, medaliaţi cu aur. Astfel, Ilie Cioca (categoria 65-69 ani) a ocupat locul întâi şi a devenit campion balcanic în proba de 4000 metri, iar Emilia Guşat (categoria 65-69 ani) s-a clasat pe prima poziţie şi a cucerit titlul balcanic la 2000 metri.
De menţionat faptul că Ilie Cioca a fost sprijinit pentru participarea la întrecerea balcanică de către Ion Dumitrel, preşedintele Consiliului Judeţean Alba, col. Marcel Domşa – comandantul Colegiul Militar Liceal „Mihai Viteazul” Alba Iulia şi firma Glisera (patroni Gheorghe şi Mihaela Cisteian) din Bucerdea Grânoasă. Viitorul concurs este programat pe 7 mai, la Piteşti, ediţia din acest an a Campionatelor Naţionale de alergare pe şosea. (H.D.M.)

ELIT

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

Ovidiu Pănăzan (powerlifting), pentru al șaselea an consecutiv desemnat cel mai bun antrenor din Alba la secțiunea sporturi neolimpice

Gala Sportului Județean 2020, una derulată doar în mediul online, din cauza restricțiilor impuse de pandemia de coronavirus, i-a adus… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Volei Alba Blaj are antrenor: pe sârbul Stevan Ljubicic! Fostul secund al lui Darko… preia ștafeta de la Zakoc Volei… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

După un an 2020 în “alb” și “negru”, Daniel Nicula vrea să plece de la Gaz Metan Mediaș pentru a juca mai mult

Pentru Daniel Nicula, puștiul minune crescut la Așezământul Social “Sf. Ghelasie” din Stremț, anul 2020 a fost unul cu lumini… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Unirea Alba Iulia – o primăvară a reconstrucției | “Alb-negrii” își creionează strategia la începutul săptămânii viitoare

Unirea Alba Iulia iernează pe poziția a 6-a a Seriei a 9-a, după un parcurs considerat nesatisfăcător de către oficialii… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro