Au recidivat: Tinerele cercetate de polițiștii din Alba Iulia după ce au ”țepuit” mai mulți bărbați dornici de partide de sex, au comis-o din nou – au golit portofelul unui alt ”client”
Poliţiştii din Alba Iulia au reţinut două tinere care sunt bănite de comiterea unei infracțiuni de furt. Femeile au mai fost reţinute în 29 iulie a.c., alături de o altă tânără, pentru că ar fi furat diverse sume de bani unor bărbaţi, cărora le-ar fi promis favoruri sexuale.
La data de 05.08.2015, poliţiştii de investigaţii criminale din Alba Iulia, le-au reţinut pe S.C.B., de 24 de ani, din Alba Iulia şi pe I.D.A., de 25 de ani, din Zlatna, care sunt bănuite de furtul sumei de 570 de lei, de la un bărbat pe care l-au abordat în autogara din municipiu şi căruia i-au promis favoruri sexuale.
Se pare că, după ce l-au condus pe bărbat într-o locaţie din Alba Iulia, cele două tinere au profitat de neatenţia lui şi i-au sustras din portmoneu toţi banii ce-i avea asupra sa.
Dosarul penal întocmit pe numele celor două femei, pentru furt calificat, a fost reunit la dosarul în care sunt cercetate faptele de furt comise de ele, în perioada august 2014 – iulie 2015.
În cursul zilei de azi, 06.08.2015, S.C.B. şi I.D.A. vor fi prezentate Parchetului de pe lângă Judecătoria Alba Iulia, cu propunere de arestare preventivă, pentru o perioadă de 30 de zile.
Informaţii de background:
La data de 29 iulie a.c., poliţiştii de investigaţii criminale din cadrul Poliţiei Municipiului Alba Iulia au luat măsura reţinerii, pentru o perioadă de 24 de ore, faţă de S.C.B., de 24 de ani, din Alba Iulia, V.A.E., de 30 de ani, din Blaj şi I.D.A., de 25 de ani, din Zlatna, care sunt bănuite de comiterea, în perioada august 2014 – iulie 2015, a 4 furturi în dauna unor bărbaţi.
Se pare că, cele 3 tinere, fie împreună, fie individual, acostau bărbaţi, în locuri publice din municipiul Alba Iulia şi le propuneau să se deplaseze împreună, în diverse locaţii, pentru a întreţine relaţii sexuale. În aceste împrejurări şi profitând de neatenţia victimelor, femeile sustrăgeau sumele de bani ce le aveau asupra lor.
Prejudiciul total, reclamat în cele 4 furturi este de 7.700 de lei.
Poliţiştii au reuşit să documenteze activitatea celor 3 femei în cele 4 cazuri sesizate, dintre care unul în luna august 2014, iar alte 3 în lunile iunie şi iulie 2015.
Pe numele bănuitelor au fost întocmite dosare de cercetare penală sub aspectul comiterii infracţiunilor de furt şi furt calificat, iar cercetările sunt continuate în vederea stabilirii întregii lor activităţi infracţionale.
Totodată, poliţiştii au luat faţă de ele, măsura reţinerii, pentru o perioadă de 24 de ore. (Z.U.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Prima amendă pentru STP Alba Iulia în timpul grevei: Poliția Locală a sancționat operatorul cu zeci de mii de lei. Care este temeiul legal
Prima amendă pentru STP Alba Iulia în timpul grevei: Poliția Locală a sancționat operatorul cu zeci de mii de lei. Care este temeiul legal Poliția Locală din Alba Iulia a aplicat prima amendă operatorului de transport public din municipiu, STP, după ce primarul Gabriel Pleșa a anunțat recent că administrația locală ia în calcul penalizarea […]
UPDATE | O comună din Alba nu are buget votat, deși au avut loc 17 ședințe de Consiliu Local: „Suntem blocați, nu am mai plătit salariile de trei luni”. Situație demnă de „Cartea Recordurilor”
O comună din Alba nu are buget votat, deși au avut loc 17 ședințe de Consiliu Local: „Suntem blocați, nu am mai plătit salariile de trei luni”. Situație demnă de „Cartea Recordurilor” Problemele persistă în comuna Almașu Mare, județul Alba. După nu mai puțin de 17 ședințe ale Consiliului Local, consilierii nu au aprobat nici […]
FOTO | Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române
Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române Asociația pentru prevenirea și combaterea antisemitismului și legionarismului a trimis o cerere, adresată Consiliului Local al Municipiului Alba Iulia, Consiliului Județean Alba și Instituția Prefectului Județului Alba, cu privire la bustul […]









