Astăzi, ora 16.30, în Cupa României, CS Ocna Mureș – Unirea Ungheni | Meci pentru istorie: calificarea = duel cu Liga 1!
Astăzi, de la ora 16.30, în turul 3 al Cupei României, meci cu o miză enormă între CS Ocna Mureș și Unirea Ungheni, colege în Seria 9 a eșalonului terț.
Asta întrucât calificarea în etapa următoare a competiției “KO”, ce are un nou format în această toamnă, ar aduce oportunitatea unei dispute cu o echipă din Liga 1 (adică Rapid, ”FC U” Craiova, UTA Arad, CS Mioveni, Chindia Târgoviște, Petrolul Ploiești, FC Hermannstadt și ”U” Cluj. Meciurile sunt stabilite pentru 28 și 29 septembrie). În play-off vor fi cele 24 de echipe calificate și 8 formații din Liga 1, cele clasate de la locul 9 în jos în ultimul sezon), iar FRF va premia calificarea cu suma de 4000 de euro.
“Pentru Ocna Mureș ar însemna enorm dacă am reuși să accedem în etapa superioară. Ar fi un moment frumos pentru oraș, oamenii o să vină alături de echipă, având oportunitatea unui meci pentru istorie cu o formație din primul eșalon. Vrem să realizăm ceva deosebit în Cupa României și îmi doresc foarte mult să câștigăm. Avem în față una dintre cele mai puternice formații din serie, ce stă foarte bine din punct de vedere financiar, dar eu am încredere că putem să-i încurcăm”, a declarat antrenorul Dan Roman.
Din distribuția gazdelor va absenta și în acest meci Ceaca, însă vor fi disponibili portarul Fl. Stângă și atacantul D. Ghiță (nu au avut drept de joc împotriva Viitorului Cluj, fosta formaie)
Combatantele au un moral excelent după ultimele reprezentații în Liga 3: CS Ocna Mureș – prima victorie, 4-0 cu Viitorul Cluj, respectiv Unirea Ungheni – succes pe “Cetate”, 4-2 cu “alb-negrii”, cu Florin Istrate în rol principal. Până în acest moment ocnamureșenii (poziția a 6-a în Seria 9) au eliminat două conjudețene (3-1 în deplasare cu CSM Unirea Alba Iulia și 4-3 acasă cu Metalurgistul Cugir), iar formația din Mureș (locul secund în Seria 9) a avut parte de un meci nebun (16-15 după loviturile de departajare cu “virușii verzi”, 3-3 după 120 de minute). În sezonul precedent Unirea Ungheni a administrat două corecții aspre “Sodei dragă”, 4-0 acasă și un “set de tenis” (6-1) în deplasare, în noiembrie 2021.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar CIL Blaj, nou-promovata în Liga 3, a câștigat primul joc de verificare, 5-2 (2-0) cu „U” Cluj Under 18, formație pregătită de albaiulianul George Țălnar. Golurile echipei […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)