Aproape 5.800 de oameni fără loc de muncă, în Alba, în decembrie 2022: Care este localitatea fără nici un șomer
Aproape 5.800 de oameni fără loc de muncă, în Alba, în decembrie 2022: Care este localitatea fără nici un șomer
Numărul şomerilor înregistraţi la sfârşitul lunii decembrie 2022 în judeţul Alba a fost de 5.797 persoane, în crestere cu 141 persoane (+2,5%) comparativ cu luna anterioara și cu 757 persoane (+15%) comparativ cu luna decembrie 2021. Femeile reprezentau la această dată 46,9% din numărul total al şomerilor ( 2721 femei).
Structura după nivelul de instruire arată că 70,3% din şomerii înregistraţi sunt absolvenţi ai învăţământului primar, gimnazial şi profesional, 24,9% sunt persoane cu studii liceale şi postliceale şi 4,8% persoane cu studii superioare.
Din numărul total al șomerilor, 75,7% sunt şomeri neindemnizati (4387 persoane), în timp ce numărul şomerilor aflati in plata a fost de 1410 persoane, din care 136 persoane au primit ajutor de șomaj 50% – absolvenți.
In mediul urban, cel mai mare număr de şomeri înregistrat la Agenţia Judeţeană de Ocupare a Forţei de Muncă Alba a fost în Alba Iulia (421 persoane), urmat de Blaj (366 persoane), Câmpeni (185 persoane), Aiud (172 persoane), Sebeș (168 persoane), iar in mediul rural , comunele cu cel mai mare număr de şomeri înregistraţi sunt: Jidvei (472 persoane), Cetatea de Balta (331 persoane), Sona (198 persoane), Ighiu (173 persoane), Rosia Montana (163 persoane), Scărişoara (157 persoane), Craciunelu de Jos (152 persoane).
Ponderea numărului de şomeri înregistraţi în totalul populaţiei cu vârstă de muncă (bărbați 16-65 ani și femei 16-62 ani ), în luna decembrie 2022 a fost de 2,5% ( 2,4% femei). Dintre oraşe, cu cele mai mari ponderi se remarcă: Câmpeni (4%), Blaj (2,9%), Abrud (2,4%) si Baia de Aries (2,1%), iar cu cele mai mici ponderi orașele Teius (0,8%), Alba Iulia (0,9%) și Cugir (1%). În mediul rural cele mai mari ponderi ( peste 10%) ale numărului de şomeri înregistraţi în numărul total al populaţiei cu vârstă de muncă s-au înregistrat în comunele: Scărişoara (17,9%), Cetatea de Balta (17,6%), Jidvei (14%), Craciunelu de Jos (11,6%), Albac si Hoparta (10,5%), valoare sub 1% s-a înregistrat în comunele: Bucerdea Granoasa (0,3%), Santimbru si Stremt (0,6%), Galda de Jos (0,7%), Ceru Bacainti (0,8%), Ciugud (0,9%), iar in comuna Cut nu s-a inregistrat nici un somer.
Rata şomajului a fost în luna decembrie 2022 de 3,8% (3,8% în noiembrie 2022 și 3,% în decembrie 2021), peste nivelul ratei înregistrate la nivel național (3,1%).În rândul femeilor rata şomajului a fost de 3,9% (identica cu rata inregistrata in luna anterioara, si mai mare fata de rata inregistrata în luna decembrie 2021, 3,4%), iar în rândul bărbaţilor de 3,8% (3,6% în noiembrie 2022 și 3,3% în decembrie 2021). În funcţie de rata şomajului, judeţul Alba se situează în luna decembrie 2022 pe locul 24 în ierarhia județelor ordonate crescător.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Curier Județean
UPDATE FOTO | Accident GRAV pe autostrada A10, Sebeș-Turda: O persoană rănită după ce o autputilitară s-a răsturnat pe sensul de mers Decea-Aiud
Accident GRAV pe autostrada A10, Sebeș-Turda: O persoană rănită după ce o autputilitară s-a răsturnat pe sensul de mers Decea-Aiud Un accident rutier grav a avut loc marți seara, în jurul orei 19.30, pe autostrada A10 Sebeș-Turda. O persoană este încarcerată pe sensul de mers Decea-Aiud. Citește și: FOTO | ACCIDENT pe DN 7: Două […]
ACCIDENT pe DN 7: Două mașini s-au ciocnit în apropiere de Cugir Un accident rutier a avut loc marți seara, în jurul orei 19.20, pe DN 7. Două mașini s-au ciocnit în apropiere de Cugir. Detașamentul de pompieri Sebeș intervine pentru asigurarea măsurilor specifice și prim ajutor medical la evenimentul rutier produs pe DN7, intersecția […]
Transportul local din Alba Iulia, PARALIZAT. Florin Tomuța, consilier local: „O criză nu se va rezolva niciodată cu o altă criză!”
Transportul local din Alba Iulia, PARALIZAT. Florin Tomuța, consilier local: „O criză nu se va rezolva niciodată cu o altă criză!” „O criză nu se va rezolva niciodată cu o altă criză!”, afirmă consilierul local PSD Florin Tomuța, în condițiile în care transportul local din Alba Iulia este paralizat din pricina unei greve a angajaților […]









