Ziarul Unirea

ANAF a suspendat taxarea dobânzilor din alocații. Ponta a anunțat sancțiuni

Conducerea ANAF a trimis, miercuri, 7 ianuarie, către unitățile de aministrare fiscală o circulară prin care s-a suspendat regularizarea contribuțiilor de asigurări sociale de sănătate (CASS) pentru veniturile obținute din dobânda bonificată de bănci pentru alocațiile de stat pentru copii neridicate din conturile bancare.

Această situație a fost discutată și de premierul Victor Ponta în ședința de Guvern.

ELIT

„Debirocratizarea și desțelenirea tuturor lucrurilor inadvertențelor, ca să nu spun a prostiilor din legislație, îmi cer scuze și îmi pare rău când am văzut că s-au trimis la copii să plătească taxe pentru alocație”, a spus Victor Ponta în ședința săptămânală de Guvern.

„Vreau să anunț foarte clar că ministrul Finanțelor și șeful ANAF-ului au luat măsuri și lucrurile astea încetează de azi, dar eu vreau până mâine să-mi spuneți și pe cine sancționăm și cum îndreptăm să nu se mai întâmple în viitor asemenea prostii să trimitem la copii să plătească nu știu ce bani din alocații”, a mai spus premierul.

Sursa digi24.ro

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

9 Comentarii

wolf 7 ianuarie 2015 at 13:45

Lucrurile nu au incetat de azi, decat in declaratia domnului prim ministru. In realitate, daca mergi la fisc, doamnele de la biroul de asistenta a contribuabilului, te indeamna foarte senine sa nu faci contestatie, ca n-ai nici o sansa, ci sa te duci sa platesti.

Un om simplu 7 ianuarie 2015 at 13:53

De ce va tot mirati de incompetenta salariatiilor de la Finante? Doar se stie foarte bine ca sunt angajate acolo toate nevestele iubitele, amantele, fiicele oamenilor politici pentru a le asigura „doamnelor” o viata linistita, fara griji pe salarii foarte , foarte bune incepind de la 3500 lei pe luna pina aproape de 6000 lei pe luna. (uitati-va in declaratiile lor de avere). Iar voi muritorilor de rind mergeti in mediul privat pe salariul minim pe economie si va bucurati ca patronul va mai da in plus o suta, doua uitind ca nu o sa aveti o pensie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

morar 7 ianuarie 2015 at 15:30

De ce decizia de impunere anuala pt. stabilirea contributiilor de asigurari sociale de sanatate pe anul 2012 am primit-o acum? Platesti impozit pe venit si din ce-ti mai ramane trebuie sa dai si pt. contrib. la asig. sociale, si destul demult! De cand s-a inscaunat Ponta platim aceasta impunere Si acum, dupa doi ani, s-au trezit ca trebuie si pe 2012, acum la inceput de an cand sunt atatea de platit. Nu mai intelegem nimic ,in tara asta este ceva de groaza,cand vor fac legi in avantajul lor , le aplica pe restul cand vor ei si cum vor ei. Si ne mai miram ca pleaca romanii din tara . De ce nu iau bani dela cei care au furat tot, de la cei care au salarii f. mari si duc vieti de nababi, mai mari ca si in occident, in conditiile in care restul populatiei de-abia traieste! Strig de durere si mie scarba, cand stiu ca,copii nostrii cum se chinuie sa faca ceva bani pe dincolo, f.greu ,,investesc in ceva si…….. se ineaca! Reflectati si ar trebui sa nu aveti liniste ,luind de la altii! Sunteti fara scrupule!!!!

prostu statului 7 ianuarie 2015 at 17:16

acesta este rezultatul fostului ministru aia cu usturoiu mare competenta

gigi 7 ianuarie 2015 at 18:12

Dottore asta e batut in cap,da o declaratie ca nu se mai taxeaza alocatiile copiilor dar se face ca ploua in legatura cu alte categorii in special batrani care figureaza cu nu stiu ce venituri de 5 lei de care ei nu au habar si pe care nu i-au vazut niciodata si pentru care trebuie sa plateasca 468 lei taxe. Mai bine plagia de pe undeva si normele de aplicare a codului fiscal ca poate iesea mai bine. Dottore cum SA platesti 468 lei taxe pentru 5 lei castigati? Ai intrebat azi de vinovati. Tu dottore ai dat ordonanta in 2013. Sanctioneaza-te!!!

az 7 ianuarie 2015 at 19:42

1) art 257 alin 2 lit f din Legea sanatatii nr 95/2006 prevedea ,, Art. 257: „(1) Persoana asigurată are obligaţia plăţii unei contribuţii băneşti lunare pentru asigurările de sănătate, cu excepţia persoanelor prevăzute la art. 213 alin. (1).
,, (2) Contribuţia lunară a persoanei asigurate se stabileşte sub forma unei cote de 6,5%, care se aplică asupra:
f) veniturilor din cedarea folosinţei bunurilor, veniturilor din dividende şi dobânzi, veniturilor din drepturi de proprietate intelectuală realizate în mod individual şi/sau într-o formă de asociere şi altor venituri care se supun impozitului pe venit, numai în cazul în care nu realizează venituri de natura celor prevăzute la lit. a)-d), alin. (21) şi (22) şi art. 213 alin. (2) lit. h),
dar nu mai puţin de un salariu de bază minim brut pe ţară, lunar.

2) prin Decizia Curtii constitutionale nr 335/2011 se arata ca
,, 1. Admite excepţia de neconstituţionalitate ridicată de Miron Emil Dragoş Ciolacu în Dosarul nr. 7.414/99/2009 al Tribunalului Iaşi – Secţia comercială şi contencios administrativ şi constată că dispoziţiile art. 257 alin. (2) lit. f) teza finală din Legea nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătăţii, aşa cum au fost modificate de art. I pct. 4 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 107/2010 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătăţii, sunt neconstituţionale în măsura în care se interpretează că valoarea contribuţiei minime la fondul de asigurări sociale de sănătate, datorată de persoanele care realizează venituri din cedarea folosinţei bunurilor, venituri din dividende şi dobânzi, venituri din drepturi de proprietate intelectuală realizate în mod individual şi/sau într-o formă de asociere şi alte venituri care se supun impozitului pe venit, nu poate fi mai mică decât cuantumul unui salariu de bază minim brut pe ţară, lunar.

3) totodata prin Decizia Curtii Constitutionale nr 552/2014 se arata ca în prezent, art. 257 alin. (2) din Legea nr. 95/2006 prevede că „Veniturile asupra cărora se stabileşte contribuţia de asigurări sociale de sănătate sunt prevăzute în Legea nr. 571/2003, cu modificările şi completările ulterioare.” În consecinţă, reglementarea referitoare la contribuţia de asigurări sociale de sănătate este cuprinsă, în prezent, în titlul IX2 „Contribuţii sociale obligatorii” din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 927 din 23 decembrie 2003, cu modificările şi completările ulterioare
De asemenea tot in aceasta decizie se arata ca ,, Analizând aceste decizii, Curtea constată că acestea nu evidenţiază aspectele pentru care autorul excepţiei critică dispoziţiile art. 257 alin. (2) lit. f) din Legea nr. 95/2006. Astfel, în situaţia în care ar invoca aceleaşi motive de neconstituţionalitate ca şi cele analizate prin deciziile nr. 1.394 din 26 octombrie 2010 şi nr. 335 din 10 martie 2011, atunci, potrivit dispoziţiilor art. 29 alin. (3) din Legea nr. 47/1992, excepţia ar urma a fi respinsă ca inadmisibilă, întrucât Curtea a constatat deja neconstituţionalitatea textului de lege raportat la această motivare. Pe de altă parte, invocarea Deciziei nr. 56 din 26 ianuarie 2006, în care Curtea a respins ca nemotivate criticile de neconstituţionalitate privind obligaţia de contribuţie la asigurările sociale de sănătate, raportate la art. 16 alin. (1) şi art. 56 alin. (2) din Constituţie, nu poate fi privită ca reprezentând un argument pentru admiterea excepţiei de neconstituţionalitate.

4) art 296 indice 27 din Codul fiscal in forma in vigoare la data de 1.01.2014 era
,, Art. 296 indice 27. – (1) Contribuţia de asigurări sociale de sănătate se datorează şi de către persoanele care realizează venituri din:

a) Abrogată prin punctul 14. din Ordonanţă de urgenţă nr. 88/2013 începând cu 01.01.2014.

b) investiţii;

c) premii şi câştiguri din jocuri de noroc;

d) operaţiunea de fiducie, potrivit titlului III;

e) alte surse, astfel cum sunt prevăzute la art. 78.

(2) Persoanele care nu realizează într-un an fiscal venituri de natura celor menţionate la cap. I, venituri sub forma indemnizaţiilor de şomaj, venituri din pensii mai mici de 740 lei, precum şi venituri de natura celor menţionate la art. 29621 alin. (1) lit. a) -d), g) şi h), art. 52 alin. (1) lit. b) -d) şi din asocierile fără personalitate juridică prevăzute la art. 13 lit. e) au obligaţia plăţii contribuţiei de asigurări sociale de sănătate asupra veniturilor prevăzute la alin. (1).

(3) Persoanele care realizează într-un an fiscal venituri de natura celor menţionate la alin. (1) plătesc contribuţia asupra tuturor acestor venituri.

5) fata de forma la 31.12.2013 care stipula
,, Art. 296 indice 27. – (1) Contribuţia de asigurări sociale de sănătate se datorează şi de către persoanele care realizează venituri din:

a) cedarea folosinţei bunurilor;

b) investiţii;

c) premii şi câştiguri din jocuri de noroc;

d) operaţiunea de fiducie, potrivit titlului III;

e) alte surse, astfel cum sunt prevăzute la art. 78.

(2) Persoanele care nu realizează într-un an fiscal venituri de natura celor menţionate la cap. I, venituri sub forma indemnizaţiilor de şomaj, venituri din pensii mai mici de 740 lei, precum şi venituri de natura celor menţionate la art. 296 indice 21 alin. (1) lit. a) -d), g) şi h), art. 52 alin. (1) lit. b) -d) şi din asocierile fără personalitate juridică prevăzute la art. 13 lit. e) au obligaţia plăţii contribuţiei de asigurări sociale de sănătate asupra veniturilor prevăzute la alin. (1).

(3) Persoanele care realizează într-un an fiscal venituri de natura celor menţionate la alin. (1) plătesc contribuţia asupra tuturor acestor venituri.

Baza lunară de calcul al contribuţiei de asigurări sociale de sănătate nu poate fi mai mică decât un salariu de bază minim brut pe ţară

concluzia

– stabilirea obligatiei de plata la nivelul slariului minim pentru contributia de sanatate când aceasta a fost prevazuta in Legea nr 95/2006 ( art 257 alin 2 lit f) a fost declarata neconstitutionala
-intre timp stabilirea obligatiilor a fost trecuta la ANAF iar initial incepand cu 2012 si art 296 indice 27 alin 3 prevedea aceeasi prostie cu stabilirea contributiei in functie salariul minim, astfel ca începând cu anul 2014, alin 3 nu mai prevede aceasta teza astfel ca in mod gresit ANAF a a calculat obligatiile de plata Cass la nivelul salriului minim, când acest lucru a fost declarat neconstitutional prin decizia 335/2011 cu atat mai mult este logic ca nici aceasta prevedere din codul fiascal nu este constitutionala.

B 7 ianuarie 2015 at 20:50

guvern, finante cu totii paraziti,nu raspunde nimeni decit calculatoru? politrucii,amante ,sotii ,copii ,,,,,spune la cineva ceva? artificile facute cu angazarile de la primarii, de pe centura?

gogu 7 ianuarie 2015 at 20:53

Davai ceas davai mosie ni haros tovarasie …sunteti niste dobitoci !!

Take 8 ianuarie 2015 at 0:56

Ponta face pe eroul dar induce mai multe confuzie! Pai nu a zis nimeni ca s-au impozitat alocatiile ci s-a aplicat CASS oricarui minor cu cont de economii la banca. E un fel de radio Erevan – e adevarat ca se plateste CASS pe depozite – Raspuns: nu, alocatiile copiilor nu se impoziteaza. Pai despre ce vorbim?? Si cu pensionarii cu depozite cum ramane? Sau cu angajatii din strainatate?