Alin Ignat, prim-vicepreședinte TNL: Susținem declanșarea alegerilor anticipate. Singura variantă de premier agreată de Liviu Dragnea este el însuși
Instabilitatea politică și guvernamentală cauzată de disputele de clan din PSD este singura realizare a lui Liviu Dragnea și a camarilei din jurul său.
Din ce în ce mai mulți tineri consideră că singura soluție pentru viitorul lor este să plece din țară, în timp ce văd că PSD este preocupat să își pună oamenii în poziții cheie în instituțiile statului, pentru atingerea unor obiective personale și pentru bunăstarea propriului buzunar.
Rata șomajului în rândul tinerilor este de peste trei ori mai mare raportat la totalul populației, dar remedierea acestui aspect nu se află pe agenda liderilor PSD. PSDragnea își bate joc de viitorul generației noastre și, de aceea, Tineretul Național Liberal susține declanșarea alegerilor anticipate. Cel mai probabil, viitorul premier al PSD ar avea aceeași soartă cu Sorin Grindeanu sau Mihai Tudose: mandat de 6 luni iar apoi, Liviu Dragnea va arunca din nou România în instabilitate și criză politică, toate acestea dintr-o rațiune simplă, singura variantă de premier agreată de Liviu Dragnea este el însuși.
În urmă cu 100 de ani, în 1918, Partidul Național Liberal făcea parte din forțele care au făcut posibilă Marea Unire. În schimb, în 2018, PSD dovedește că este capabil doar de haos și dezbinare. Noi, tânara generație, vom achita nota de plată a incompetenței guvernării PSD. De aceea, facem un apel la toate forțele politice din Parlament, inclusiv la PSD, pentru a susține propunerea PNL de rezolvare pe termen lung a actualei crize: declanșarea alegerilor anticipate.
Într-un singur an, PSD a reușit să distrugă imaginea României în plan internațional, viața s-a scumpit, nivelul de trai a scăzut, iar efectele acestei guvernări iresponsabile vor deveni din ce în ce mai dezastruoase. Reîntoarcerea la cetățean prin declanșarea alegerilor anticipate este cea mai bună soluție pentru România. Dacă liderii PSD sunt atât de convinși că datele din sondajele de opinie le sunt atât de favorabile precum pretind, atunci presupunem că nu vor avea motive să se împotrivească și vor susține această soluție.
Rezolvarea urgentă și sănătoasă a crizei generate de PSD va putea salva începutul următorilor 100 de ani și moștenirea pe care noi o lăsăm astăzi generațiilor ce vor sărbători 200 de ani de la Marea Unire.
Alin Ignat, Prim-vicepreședinte al Tineretului Național Liberal
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Politică Administrație
Ambulatoriul Spitalului Orășenesc Abrud va fi modernizat și dotat cu echipamente medicale performante: A fost semnat contractul de finanțare de peste 6,5 milioane lei
Ambulatoriul Spitalului Orășenesc Abrud va fi modernizat și dotat cu echipamente medicale performante: A fost semnat contractul de finanțare de peste 6,5 milioane lei Autoritatea de Management pentru Programul Sănătate a alocat primele două contracte de finanțare către Organismul Intermediar Program Sănătate din cadrul Agenției pentru Dezvoltare Regională Centru, în cadrul Priorității 1 a Programului, […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)