Ziarul Unirea

Alegeri parlamentare Alba – 2012 | Clement Negruț – De ce mă implic în construcţia infrastructurii rutiere?

PNL - Alegeri Locale Partiale - 27 iunie

Pentru că:
-Asigură zeci de mii de locuri suplimentare de muncă;
-Productivitatea muncii creşte cu 15% (un plus la PIB de 25 – 35 mld. euro anual);
-Transportul mai rapid al mărfurilor şi persoanelor determină sporirea producţiei şi a consumului;
-Construcţia de autostrăzi asigură dinamismul industriei materialelor de construcţii şi a altor ramuri industriale (siderurgie, ciment  prefabricate din beton, utilaje pentru construcţii etc.)
-Infrastructura rutieră modernă atrage marii investitori străini;
-Reprezintă o soluţie sigură pentru accelerarea absorbţiei fondurilor europene şi ieşirea din recesiune.
Este incredibil cum USL, care prin PSD şi PNL practic au guvernat între anii 1990 – 2004, NU AU CONSTRUIT ÎN ACEST INTERVAL NICI UN CENTIMETRU DE AUTO­STRADĂ. Deşi au promis constant în timpul alegerilor că o vor face. MINCIUNĂ NAŢIONALĂ. Guvernul Tăriceanu (2004 – 2008), deşi a beneficiat de un boom economic şi a încasat 2,3 mld. euro din  privatizarea BCR, a reuşit „performanţa” să predea doar… 5 km de autostradă. Acum USL (PNL+PSD) vine cu alte MINCIUNI: promite pentru perioada 2013-2016 că va finaliza autostrada Bucureşti – Arad, Autostrada Transilvania şi  tronsonul Braşov-Predeal-Comarnic, centura Bucureştiului, va demara Autostrada Est – Vest etc. etc.  Asta în condiţiile în care lupul şi-a arătat deja vechiul nărav: Guvernul USL a tăiat deja la ultimele două rectificări bugetare aproape 4 miliarde lei din investiţii iar lucrările la autostrăzile aflate în lucru au fost oprite. Peste 30.000 de oameni au fost disponibilizaţi. CINE MAI POATE SĂ ÎI CREADĂ?
Numai începând cu  2004, când PDL a preluat guvernarea, s-au construit 365 km de autostradă în timp ce alţi 433 km în valoare de 3 mld. euro se află în construcţie. Construcţie care va fi terminată (în paralel cu deschiderea altor artere rutiere în regim de autostradă sau drumuri expres) numai dacă ARD va câştiga alegerile parlamentare şi va forma Guvernul.
MISUNEA MEA POLITICĂ VA FI SĂ SUSŢIN ACEST PROGRAM DE CARE VOR BENEFICIA DIN PLIN MUNICIPIILE SEBEŞ, BLAJ  şi întregul judeţ.

CLEMENT NEGRUŢ, deputat

ELIT

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

Mesaje de Sfântul Ioan amuzante. URĂRI şi FELICITĂRI haioase pentru prietenii care își sărbătoresc onomastica

Mesaje amuzante şi hazlii de Sfântul Ion 2021 • Urări şi felicitări haioase de Sfântul Ioan. SMS de Sfântul Ioan… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

MESAJE de Sfântul Ion HAIOASE. Idei de SMS -uri pentru prietenii glumeţi dar şi pentru cei îndrăgostiţi, care îşi aniversează astăzi onomastica

Mesaje de Sfantul Ioan haioase. Urărări și felicitări de Sfantul Ion hazlii care poti fi trimise prin SMS.  Texte amuzante… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Mesaje creștine de Sfântul Ion. Urări pe care le puteți trimite prin SMS celor care își sărbătoresc onomastica

Mesaje creștine de Sfântul Ioan 2021 • Urări și felicitări creștine care le puteți trimite prin SMS celor care își… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

CODUL BUNELOR MANIERE: Cum să te comporți dacă ești invitat la o nuntă

CODUL BUNELOR MANIERE: Cum să te comporți dacă ești invitat la o nuntă Prilej de bucurie și emoție, atât pentru… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Mesaje de SFÂNTUL IOAN religioase: Urări și FELICITĂRI pe care le puteți trimite prin SMS de Sf Ioan Botezătorul

Mesaje de SFÂNTUL IOAN religioase: Urări și FELICITĂRI pe care le puteți trimite prin SMS de Sf Ioan Botezătorul Creştinii… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

7 ianuarie: Crăciunul pe rit vechi. Cum sărbătoresc ortodocşii pe stil vechi Naşterea Mântuitorului

7 ianuarie: Crăciunul pe rit vechi. Cum sărbătoresc ortodocşii pe stil vechi Naşterea Mântuitorului Crăciunul era sărbătorit pe 7 ianuarie… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

25 Comentarii

hahaha 22 noiembrie 2012 at 22:14

Penibila poza !Iar gargara cu autostrazile nu mai tine !

gicu 23 noiembrie 2012 at 3:18

Nu iti este rusine,sa faci ceea ce faci? ai taiat salarile si pensile,ai dus sa iesim la pensie la 65anii,cei care au lucrat in metalurgie,GRUPA1.iar acum vrei sa fi ales din nou,niciodata!

ion 23 noiembrie 2012 at 4:13

Minti dle.Voi nu creati locuri de munca,voi reduceti locurile de munca,salariile si pensiile.Cat ati fost la guvernare nu ati facut nimic pt.dezvoltarea infrastructurii,ba mai multliderul vostru a si afirmat ca tara nu are nevoie de autostrazi etc,asa ca lasati-o mai moale.Cat despre absorbtia fondurilor europene,pana cuma nu ati facut nimic,le-ati fraudat.cel mai mult a absorbit „blonda” voi….?

Ioan Bora 23 noiembrie 2012 at 8:11

Cel mai slab parlamentar pe care l-a avut judetul Alba face acum gargara politica. Oare il mai crede cineva? Auziti, cica s-ar implica sa faca autostrazi. Dumnealui, o nulitate absoluta? Are el vreo autoritate in materie?! Si ce moaca are!!…

cineva din Alba 23 noiembrie 2012 at 8:32

moaca,ca moaca…dar ce are deputăţia cu autostrăzile ? ?ş-apăi…dece nu le-o făcut cît o fost la guvernare ? ?ha,măi d-le ! !

Status Quo 23 noiembrie 2012 at 9:59

Pentru nataraii de mai sus cateva realitati dureroase:

”Guvernul Tăriceanu (2004 – 2008), deşi a beneficiat de un boom economic şi a încasat 2,3 mld. euro din privatizarea BCR, a reuşit „performanţa” să predea doar… 5 km de autostradă…”

O sa adaug eu ceva – si asta nu tine de Negrut: PDL a reusit sa faca extrem de mult la autostrazi. Lucrari vizibile imposibil de contestat. Toate astea intr-o perioada grea. Bravo lor.

Tariceanu a consumat banii de la fondul de dezvoltare (proveniti din vanzarea BCR spre ex.) in mii de investitii care nu pot fi terminate si care in timp se deterioreaza. Facute inainte de alegerile din 2008.

Insa ticalosii sunt suparati ca le-au taiat salariul, pensia si ajutoarele probabil nemeritate.

Atat sunt de suparati incat si daca ar fi terminat autostrazile astia ar fi fost in stare sa spuna ca de fapt nu s-a facut nimic.

Ce credeti voi mai asistatilor? Ca o sa puteti primi ”penziile” si ajutoarele alea nemeritate cand ne ducem cu totii de rapa? Va spun eu: NU.

7,4 23 noiembrie 2012 at 10:54

Pentru „somNitatea” de mai sus, Status Qwo parca-si zice: Afla LUMINATIA TA ca guvernarea Tariceanu a insemnat pt. Romania perioada in care romanii au trait cel mai bine, de dupa Revolutie…Si pana la urma ” sa traim bine” este scopul fiecaruia in viata, dar in sensul adevarat si material si spiritual si nu in sensul in care l-a inteles nen-tu Base cand ne-a indemnat „sa traim bine” si ca atare nu s-a lasat pana nu a taiat pensiile si salariile si alte masuri anti unui trai bun…Asa ca lasa-ma cu povestile tale despre autostrazi si alte investitii „de-a cucu”, toate facute la costuri cel putin triple fata de un cost normal, dar toate menite sa asigure (prin diferenta de pret) bunastarea unor cacanii” de care romanii s-au cam saturat. O sa vezi nu peste multa vreme…7,4 milioane de suturi in cur o sa primiti, iar…

Status Quo 23 noiembrie 2012 at 12:13

Bai saptevirgulapatru,
probabil ca scopul vietii tale e sa traiesti bine. Intrebarea e: meriti? Eu zic ca nu.

Suturile in cur le veti primi si voi numai ca exista o diferenta: vi le veti trage singuri.

Asa ca, bai saptevirgulapatru, daca vrei sa ma combati vino cu oaresce argumente nu cu fraze invatate de la ciutaci, cuivici, gîzi, varani si alte animale de la gradina zoo unde-ti pierzi timpul zilnic.

7,4 23 noiembrie 2012 at 12:53

@ Status Qwo – „SomNitatea Ta” doresc doar sa te atentionez ca nu mi-ai scris pseudonimul corect si daca tot te-ai folosit de litere, corect ar fi fost sa completezi „inscrisul” cu cuvantul „milioane”. Deci „saptevirgulapatru milioane”, asa ar fi fost corect…!In rest, daca scopul vietii tale nu e sa traiesti bine, te priveste. Pe mine, ca si pe cei mai multi, ma intereseaza sa traiesc bine si chiar ma bucur ca din acest punct de vedere mai exista o speranta: Nu peste multa vreme, noi toti cei care dorim sa traim bine (cu adevarat si nu cum ne-a dorit Base al tau) vom lua la suturi in cur pe de-al de cei ca tine, Base, Udrea, Roberta, Igas, Ungureanu, Neamtu, Videanu, s.a.m.d…P.S Ai vazut in ce companie selecta te-am pus?!!! Ai putea fi mandru…!

Aurelian 23 noiembrie 2012 at 13:01

Negrescule, vezi ca se apropie un cutremur de 7.4 ca ala din 1940! Punete la adapost, ca nu se stie!

7,4 23 noiembrie 2012 at 14:52

Mai bine „punete” la adapost Aiureliene cu cartea si „pune-te” sa inveti sa scri „nevinovatule”, lasa tu cutremurele, ca nu cred ca este cutremur mai mare decat cel din capul tau, nici chiar cel din 1940…

Status Quo 23 noiembrie 2012 at 16:26

Mai zerovirgulazerozerosaptezecisipatru,

datul din gura nu-ti da de mancare. La fel nici votatul ca prostu’.

Daca nici macar atat nu te duce mansarda (vorba vine, cred ca de fapt esti doar ticalos) sa vezi clar pe cine votezi pe 9 traitul tau bine (probabil vreun bugetar cu credit la banca lovit zdravan de cei -25%) e doar umblat dupa cai verzi pe pereti.

Repet inca odata pentru ca te vad tare de cap:
-uita-te la ce s-a facut intre 2008-2012 in materie de infrastructura doar in Alba si compara cu ce s-a facut pana in 2008. Daca mai pui si conditiile economice cu atat mai bine.

Da… n-o fi important pentru mațul tau hulpav insa pentru mine e. Pentru tine e importanta doar asistenta sociala, salariul de bugetar si penzia lu’ buna-ta…

7,4 23 noiembrie 2012 at 17:59

@ Status Qwo – A jigni si aroganta este specifica clasei politice ce tocmai va pleca, nu peste multa vreme, mai exact pe 9 decembrie. Vad ca te-ai molipsit si matale, asa ca, din respect pt. venerabila-ti varsta, n-am sa-ti raspund pe acelasi ton…Mai mult, uite, ca sa-ti fac pe plac, am sa folosesc si o expresie draga voua pedelistilor, expresie rostita de taticu vostru Base, in iarna trecuta, dar, din pacate o expresie cu care l-a jignit pe unul dintre cei mai respectabili cetateni ai acestei tari: Raed Arafat.(Nu-i de mirare, ca presedintele DEMIS i-a jignit de fapt pe toti romanii…) Deci :”Ghici ghicitoarea mea” – Care-i clasa politica care va pleca ?! Si pt.ca observ ca-ti place foarte mult infrastructura din 2008-2012, nu pot decat sa-ti doresc „sa-ti fie infrastructura usoara”! (desigur, in sensul bun…)

Status Quo 23 noiembrie 2012 at 18:32

0,000074
adevarul doare, nu-i asa? E usor sa indrugi verzi si uscate decat sa lucrezi cu argumente. Argumente mai 0,000074, argumente nu vorbit ca … in târg.

Si zi asa? A jigni este atributul clasei politice care va pleca… Fals, 0,000074, fals! E mai mult argumentul celor pe care cu pasiune vad ca ii lauzi.

Nu-l mai pupa atat in dos pe Arafat ca s-ar putea sa constati ca nu-i atat de curat.

Sunt curios sa stiu de ce ii injuri pe unii si de ce ii lauzi pe altii. Ma indoiesc ca poti fi sincer insa fac o incercare.

Da sa nu mi-o dai pe aia cu ”traiti bine”, cu pensii, cu salarii, cu demnitatea, alte aiureli si sabloane. Poti spune ceva cu noima au ba? Daca nu macar taci.

Si n-avea grija de varsta mea. Sunt mai tanar decat crezi tu!

Serios ? 23 noiembrie 2012 at 10:00

Oare asa fie cu locurile de munca ? Ei afla atunci stimabile ca la autostrada cu care te falesti de nu mai poti, lucreaza din greu muncitori, dar majoritatea covirsitoare sunt din alte judete. Cei mai multi sunt din judete din sud, Dambovita, Prahova,etc., iar cei din zona noastra sufla in degete a paguba, pt ca executantii lucrarilor aduc muncitori din alta parte. Asa ca informatia, (lauda) e cam gogoasa electorala. Va simtiti bine ca locuitorii Sebesului nici nu va baga in seama pe strazi sau in piata ? Poate asta meritati !!! Noi succese in alta munca, alta decat cea parlamentara !

7,4 23 noiembrie 2012 at 19:22

@ Status Qwo – Hai ca incepi sa ma distrezi „juniorule” ! Incepi sa te autosugestionezi! Asta-i buna:” Sunt mai tanat decat crezi tu”! Imi place, ma bucur pt.matale dar chiar nu mai am chef sa polemizez cu d-ta, mai ales ca am impresia ca „o cauti” (polemica desigur, la ce te gandeai…?!!) si asta e specific vartei a-3-a…Asa ca, uite, te cred si ca atare mi-am schimbat urarea in „Sa-ti fie tineretea usoara”! Hai pa Bebe!

Status Quo 23 noiembrie 2012 at 20:32

Mai 0,00000000000000000000000074

cand ai argumente (nu doar fraze goale) poti sa ”polemizezi” cu cine vrei tu nu doar cu mine.

Problema ta e ca te doare ceva si nu vrei sa ne spui ce. Daca ai spune n-ar prea da frumos. Am mai intalnit guristi din astia pe aici.

Iti fac si eu o urare: sa te mai maturizezi (sa cresti mare!) da nu prea repede pentru ca USL are nevoie d-astia ca tine.

7,4 24 noiembrie 2012 at 15:18

@ Status Qwo – Eu stiam ca doar senil esti tataie, dar dupa cum ti s-a blocat degetul pe tasta cu „zero”, constat si ca te-ai sclerozat…Si ca sa te linistesti putin si sa nu dai si in balbaiala, fiinca tot repeti chestia aia cu „argumente”, am sa-ti ofer un argument cat se poate de solid” 7,4 milioane.Ajunge, ce zici?

Ardeleanu 23 noiembrie 2012 at 11:44

Mare este grădina ta Doamne !!!..A nega calităţile dlui Negruţ înseamnă ori a fi neinformat , ori rău intenţionat.Dar sigur , cei ce comentează aici , nu sunt decât cei invidioşi pe popularitatea de care se bucură în continuare deputatul .Oamenii normali deabia cu noua guvernare au de suferit , pentru că s-a produs o inflaţie ca pe vremea lui Văcăroiu. Atât ştiu să facă socialiştii , să încurajeze hoţia şi asistenţa socială , etc. Ruşine postacilor care nu recunosc meritele unui om care s-a opus pe faţă ,,greşelilor ,,guvernării PDL-iste , cu toate că unele măsuri , de fapt nu aduceau atingere nouă celor din pătura mijlocie şi celor cu venituri modeste ci celor cu pensii şi salarii babane şi care au făcut front comun cu mai marii (mogulii ) presei , prostind poporul. Aceasta este convingerea mea şi nu mă poate combate nimeni. Succes dl. deputat!

Ardeleanu 23 noiembrie 2012 at 12:23

Este de departe cel mai luptător parlamentar din Alba. Autostrada sunt sigur că nu demara fără îndârjirea sa. Dobra s-a luptat şi el , pentru a-i salva pielea excrocului de la finanţe( fratele său)… Monstroasa coaliţie aflată la guvernare a făcut şi ea ceva.. Au dat liber la FURAT . Astfel că o să ne trezim că nu mai sunt bani pentru autostradă , pentru apă , canal , drumuri.. Noi care muncim ne-am trezit în câteva luni cu o inflaţie ca pe vremea guvernului Văcăroiu , iar socialiştii s-au pus pe pomeni electorale, pe care nu le pot susţine nici până la alegeri. Avem nevoie în parlament de oameni ca dl. Negruţ.

kaki 23 noiembrie 2012 at 23:33

da sigur .. si marmota invelea ciocolata ….

riia 23 noiembrie 2012 at 22:02

nu sintem invidiosi pepopularitatea domnului sintem de-a dreptu furiosi pe mirlania ce au facut cu micestiu si cu barabantu,podula la ampoi si trotuaru ce face legatura intre alba-barabantsi asta mai are tupeul sa spuna ca se inplica in constructia infrastuturii rutiereSA NE RASPUNZII TU VISEZII?

contribuabilu` 24 noiembrie 2012 at 3:00

Si dupa ce te-ai trezit, ai realizat ce enormitati ai debitat ! De exemplu – intre 2004 – 2008, a fost guvern liberal (Tariceanu) sustinut parlamentar de PSD. Apoi – in afara de taierile de salarii,pensii,statul in banca la motiuni la Legea Invatamantului, a Pensiilor, a Codului Muncii,etc, dupa 2008, ce sau cine te-a impiedicat sa intervi in constructia de autostrazi, ca sincer vorbind nu am auzit vorbindu-se despre tine in domeniu.

Wolf 24 noiembrie 2012 at 10:40

Imi dau lacrimile; nu stiam ca domnul Clement Negrut stie sa scrie. Si cand o fi apucat sa citeasca din Istoria Romaniei? Nici hainele nu i se potrivesc prea bine. Domnule Negrut poarta-te cum ti-e portul, ia-ti bata, oile, mingea si du-te pe Gaina; nu-i de dumneata parlamentul! Avem nevoie de oameni cu scoala pentru asta, de oameni care chiar stiu ce este istoria si cetateanul si care le respecta pe amandoua. Pentru ce vrei la parlament? Ca sa-ti cumperi ca si seful tau unguente rectale, grasime de vaca kobe si whiskey de 18 ani pe banii publici? Sa tai salarii si pensii si sa lasi mamele fara alocatii precum au facut colegii tai de alianta? Merci, dar nu te vrem! Noi, cetatenii judetului, votam USL!!!

gogu 24 noiembrie 2012 at 11:22

„Avem nevoie de oameni cu scoala”…gen repetentu lui cacarau,plagiatorul copilot,informatorul felix sau ciobanul jiji!!!PS-Bai pleazna, vorbeste in numele tau de gainar imputit, nu in numele cetatenilor judetului,ca votati in numele mortilor si votati de 5-6 ori…nu este o noutate pentru gunoaiele usl,este „sportul” vostru preferat:HOTIA.