ALEGERI LOCALE 2020: LISTA candidaților din orașul Abrud pentru funcțiile de primar și de consilier local

Biroul Electoral de Circumscripție nr. 5 Abrud a înregistrat pentru alegerile locale din 27 septembrie 2020 un număr de 6 cereri de la persoane care doresc să candideze pentru funcția de primar al localității, aceștia fiind susținuți fiecare de către partide sau alianțe politice.

Astfel, cei care și-au depus candidatura pentru funcția de primar al orașului Abrud sunt următorii (în ordinea depunerii candidaturilor):
1. Nemeș Dan Ioan – Partidul Alianța Liberalilor și Democraților (ALDE), pensionar, de profesie cadru militar;
2. Avram-Jurca Narcis Romeo – Partidul Pro România, administrator, de profesie muzeograf;
3. Furdui Bogdan Cătălin –Alianța USR-PLUS, reprezentant vânzări, de profesie inginer;
4. Albu Cristian Alexandru – Partidul Național Liberal (PNL), consilier juridic, de profesie jurist;
5. Sicoe Ioan – Partidul Mișcarea Populară (PMP), administrator, de profesie mecanic auto;
6. Simina Nicolae – Partidul Social Democrat (PSD), primar, de profesie inginer;

ELIT

Totodată, pentru Consiliul Local Abrud și-au depus candidatura reprezentanți a următoarelor partide și alianțe politice, cărora li se adaugă un candidat independent, ordinea în care s-au depus dosarele fiind următoarea:

1. PARTIDUL ALIANȚA LIBERALILOR ȘI DEMOCRAȚILOR (ALDE)
Nr. crt. Numele și prenumele candidatului Profesia Ocupația
1. Nemeș-Dan Ioan Cadru militar Pensionar
2. Radu Ioan-Alexa Electromecanic Șef echipă
3. Corpade Gheorghe Inginer miner Inginer
4. Roman Bogdan-Alexandru Electrotehnist Fotograf
5. Nemeș-Dan Ioan Profesor Profesor
6. Medruț Marius-Virgil Șofer Mecanic auto
7. Bota Ilie-Florin Deservent utilaje Tehn. automatizări
8. Bonte Adrian Asistent personal Bobinator
9. Butuca Petrică- Dragomir Mecanic Conducător  TAF
10. Circo Octavian Mecanic auto Fără ocupație
11. Comănescu Mihai Cadru militar Pensionar
12. Ionița Claudiu Mihai Supervizor Electronist
13. Radu Adriana-Andreea Tehnician silvic Șef tură
14. Sicoe Geanel-Marin Mecanic auto Pensionar
15. Prața Ionel Forezist Pensionar
16. Narița Petru Mecanic utilaje Pensionar
17. Bonte Maria-Ioana Casnică
18. Vasiu Viorel Muncitor necalificat Prelucrător lemn
19. Filip Dumitru Conducător auto Pensionar
 

 

2. CANDIDAT INDEPENDENT
  1. Kopenetz Lorand Marton Farmacist Farmacist
 

 

3. PARTIDUL PRO ROMÂNIA
1. Avram-Jurca Narcis-Romeo Muzeograf Administrator
2. Sicoe Constantin Mecanic mașini Administrator
3. Ciorga Ștefan Inginer Inginer IT
4. Toma Ciprian Electronist

 

Concediu Îngrijire creștere copil
5. Jurca Doru-Viorel Șofer Pensionar
6. Torockay Antoniu-Zoltan Electronist Administrator spații verzi
7. Napău Nicolae-Marius Mecanic auto Șomer
8. David Otilia Contabil

 

Contabil

 

9. Dubaț Adrian-Daniel Electrician intretinere Șomer

 

10. Gălățeanu Carmen-Corina Asistent medical generalist Asistent medical generalist
11. Țîroi Silviu Designer vestimentar Șomer
12. Jurj Claudiu-Aurel Lucrător in electrotehnică Casnic
13. Oaida Raul-Paul Tehnician activități economice Gestionar
14. Jurca Viorica Electrician Infirmier
15. Leach Nicolae-Daniel Mecanic auto Mecanic auto
 

 

4. Alianța USR-PLUS
1. Furdui Bogdan-Cătălin Inginer Reprezentant vânzâri
2 Anca Elisabeta-Constanţa Profesor Profesor
3 Sturza Constantin-Paul Mecanic Fara ocupatie
4 Berindeie Sergiu-Valentin Jurist Sondor
5 Pitic Cătălin Electromecanic Administrator
6 Gogan Paul-Ionel Administrator Economist
7 Furdui Alina-Cristina Profesor Profesor
8 Marian Marius-Viorel Inginer Deservent
9 Păgidean Ioan-Raul Tehn. automatizari Fara ocupatie
10 Sturza Claudia Tehn. automatizari Fara ocupatie
11 Furdui Tudor-Daniel Tehnician silvic Somer
12 Rus Nicolae-Andrei Tehn. automatizari Muncitor Necalificat
13 Furdui Maria-Monica Tehn. automatizari Gestionar
14 Cozariuc Vasile-Olimpiu Croitor Fără ocupație
15 Morar Elena Lacatus mecanic Gestionar
16 Moldovan Mihai-Alin Inginer Administrator
17 Morar Alexandru-Sergiu Electrotehnist Gestionar
18 Chira Cosmin Mecanic Dulgher
19 Bujor Gheorghe-Ovidiu Analist programator Admin. rețele calculat.
 

 

5. Partidul Național Liberal (PNL)
1. Albu Cristian Alexandru Jurist Consilier juridic
2. Șandor Marin Inginer Pensionar
3. Stan Magdalena Profesor Profesor
4. Pașca Dorel-Gheorghe Economist Viceprimar
5. David Mircea Economist Gestionar
6. Ștefani Sebastian-Claudiu Asistent social Profesor
7. Simina Sergiu-Dan Inginer Administrator firmă
8. Stegaru Nicodim-Cristian Inginer Șef de schimb
9. Lorinț-Șuluțiu Ștefan Economist Șef de serviciu
10. Tuhuț Monica Economist Pensionar
11. Rațiu Tiberiu-Ioan Inginer Director general
12. Bendea Dumitru-Adrian Inginer Manager
13. Leah Constantin-Florin Administrator Admin. soc. comerc.
14. Cioara-Damingher Nicolae Inginer Șef birou
15. Tuhuț Darius-Cosmin Inginer Fără ocupație
16. Mihețiu Maria Profesor Pensionar
17. Bîrlea Alin Inginer Inginer mecanic
18. Cioflica Ioan-Petru Electrician Electrician
19. Sicoe Gheorghe Programator Admin. baze date
 

 

6. Partidul Social Democrat (PSD)
1. Tomuș Dorel Inginer Inginer
2. Matei Ioan Jurist Funcționar securitate
3. Simina Nicolae Inginer Primar
4. Crișan Emil Inginer Șef serv. res. umane
5. David Marius-Gheorghe Mecanic Gestionar
6. Simina Anca Psiholog Psiholog
7. Lazăr Daniel-Mihai Economist Economist
8. Cioflica Nicolae Economist Șef serviciu adminis.
9. Mignea Alexandru-Emanoil Inginer Tehnician
10. Mera Crina-Gabriela Economist Gestionar
11. Anca Alin-Alexandru Jurist Operator date
12. Nelega Claudia-Alexandra Informatician Operator calculator
13. Marc Marinela Elena Profesor Profesor
14. Mureșan Vasile Inginer Inginer
15. Furdui Andra-Carmina Asistent medical Asistent medical
16. Oprișa Emil-Andrei Jurist Mecanic
17. Jurca Marius-Simion Paznic Mecanic
18. Borza Liviu-Dorel Laborant-chimist Laborant-chimist
19. Șerban Constantin-Cristian Electromecanic Mecanic
 

 

Partidul Alianța pentru Unirea Românilor (AUR)
1. Crișan Radu-Aurel Învățător Pensionar
2. Huțuleac-Todan Viorel Inginer Pensionar
3. Sîrb Liliana Bucătar Bucătar
4. Coteț Nicolae-Ioan Inginer Pensionar
5. Boboia Liviu Inginer Pensionar
6. Sicoe Ioana Croitor Agricultor
7. Paven Viorel Șofer Șofer
8. Nicoară Lucreția Contabilă Pensionar
9. Deoancă Dorel Mecanic Pensionar
10. Simina Emilia Profesor Educator
11. Bidiga Florica Florar Florar
12. Oproiu Daniel-Cristian Electrician Șomer
13. Rus Nicolae-Sorin Croitor Muncitor
14. Oprișa Petru Lăcătuș Pensionar
15. Boca Eugenia Necalificat Casnică
 

 

Partidul Alternativa pentru Demnitate Națională
1. Sicoe Daniel Inginer electrician Electrician
2. Tuhuț Adrian-Nicolae Tehnician electrotehnist Antreprenor
3. Mateiu Alexandrina-Augusta Preparator minier Casnică
4. Lazea Ioan-Mihai Conducător auto Administrator
5. Tuhuț Dumitru-Ciprian Electrician Administrator
6. Hebedean Nicolae Mecanic Operator rețele
7. Gaiță Ramona-Ileana Asistent farmacist Factor poștal
8. Moldovan Constantin Lăcătuș mecanic Instructor sportiv
9. Topoloagă-Lupu Florentina Asistent farmacist Operator calculator
10. Ciocan Ioan Electrician Electrician
11. Roman Claudiu-Nicolae Tehnician silvic Designer
12. Tănase Răzvan-Marian Mecanic Mecanic auto
13. Nelega Roxana-Maria Educator specializat Șef magazin
14. Tuhuț Nicolae-Gabriel Referent Referent
15. Mărtari Gheorghe Electronist Electronist
16. Kovacs Tudor Inginer automatist Inginer
17. Ravai Lucia-Eugenia Instructor educație Casnică
18. Sicoe Simona-Gabriela Tehnician electronist Asistent manager
19. Bocșa Ioan Tâmplar Tâmplar
 

 

Partidul Mișcarea Populară (PMP)
1. Sicoe Ioan Mecanic auto Administrator
2. Sicoe Ramona Vera Manager resurse umane Casnică
3. Sicoe Marius-Ioan Economist Liber profesionist
4. Vâjdea Cornel-Radu Tehnician Fermier
5. Popa Călin-Adrian Inginer inginer

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419