FOTO: O casă veche, cu arhitectură specifică Abrudului, va fi strămutată la Muzeul Astra din Sibiu. Primăria lucrează la studiul istoric de documentare arhitecturală și urbanistică
O casă veche, cu arhitectură specifică Abrudului, va fi strămutată la Muzeul Astra din Sibiu. Primăria lucrează la studiul istoric de documentare arhitecturală și urbanistică
Primăria Orașului Abrud a făcut demersuri oficiale pentru salvarea casei aflată în stare foarte proastă de conservare, situată pe strada Detunata nr. 25, inclusă în Lista Monumentelor Istorice și aflată în proprietate privată – fără ca deținătorul să aibă posibilitatea financiară de a o restaura.
Astfel, această casă specifică arhitecturii vechi a Abrudului va fi recuperată și amplasată în expoziția din aer liber de la Complexul Național Muzeal Astra din Sibiu – cea mai importantă instituție ecomuzeală din România.
Citește și: FOTO Bloc operator nou şi saloane de terapie intensivă, la Spitalul Orășenesc „Dr. Alexandru Borza” din Abrud: Investiţii europene de peste 2 milioane de euro, nerambursabili
În prezent, după acordurile realizate între deținătorul imobilului (persoana fizică) și instituția muzeală – cu sprijinul Primariei orașului Abrud, se lucrează la studiul istoric de documentare arhitecturală și urbanistică, iar după obținerea avizelor necesare pentru strămutarea monumentului se vor efectua lucrările propriu zise de demontare, conservare, transport și reconstituire în cadrul ecomuzeului din Dumbrava Sibiului.
Toate demersurile și etapele de intervenție se efectuează cu respectarea legislației în vigoare, pentru protejarea monumentelor istorice, prin specialiști și experți în domeniul protejării patrimoniului cultural care să asigure respectarea avizelor și sub supravegherea DJC Alba, pentru a fi asigurate toate condițiile specifice conservării-restaurării și valorificării muzeale a acestui obiectiv.
Va urma apoi o etapă de evaluare urbanistică a zonei adiacente, care va intra în analiza unui viitor PUZ CP a zonei istorice a orașului Abrud, tocmai pentru configurarea cadrului urbanistic necesar pentru identificarea, documentarea, clasarea de noi monumente istorice și de arhitectură, precum și de stabilirea unui regulament de urbanism specific unui centru istoric protejat, așa cum merită să beneficieze cel mai frumos oraș din Munții Apuseni.
Abrudul istoric va renaște și prin realizarea unor programe generoase de restaurare și conservare a arhitecturii sale istorice, precum și prin crearea unor proiecte de valorificare în domeniul turismului cultural, care să devină un vector de dezvoltare economică și promovare pentru orașul nostru!
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă”
Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă” Și animalele suferă cumplit în perioada de caniculă și nu sunt afectate de temperatuirle sufocante de afară, nu doar oamenii. Pe Bulevardul Transilvaniei din Alba […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 8 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari