La ediția a treia a Cupei „Nicușor Marcu”: turneu de baschet Under 14, meci demonstrativ, jucătoare din Liga Națională și cursuri pentru antrenori
La ediția a treia a Cupei „Nicușor Marcu”: turne de baschet Under 14, meci demonstrativ, jucătoare din Liga Națională și cursuri pentru antrenori
Cupa „Nicușor Marcu”, un eveniment sportiv-educativ organizat în Cetatea Marii Uniri în memoria fostului antrenor și director al Liceului cu Program Sportiv Alba Iulia, va avea în weekend a treia ediție, programată în perioada 24-26 mai. În Sălile de Sport „Nicușor Marcu” a LPS Alba Iulia și a Universității „1 Decembrie 1918” va avea loc un turneu Under 14 feminin la care participă 8 echipe (LPS Alba Iulia, ACS Zeiden Hoops Brașov, ACS Smart Basketball Team Cluj-Napoca, WildCats Baia Mare, CSȘ Premium Sibiu, CSM Brașov, MP Sport Timișoara și CSȘ Gloria Arad). Cupa „Nicușor Marcu” reprezintă totodată o inițiativă de suflet dedicată memoriei fostului antrenor care a inspirat multe generații, plecat dintre noi în august 2021, la vârsta de 51 de ani
Astfel, se va disputa, din nou, un meci demonstrativ între foste jucătoare ale antrenorului Nicușor Marcu, iar la eveniment sunt așteptate și baschetbaliste care activează în Liga Națională de baschet feminin.
Vor participa, printre altele, Alexandra Uiuiu (CS Universitatea Cluj, ex-CSU Alba Iulia), Alexandra Bobar (CSM Tg. Mureș; LPS Alba Iulia și CSU Alba Iulia), Tereza Vitulova, Daria Negru, Bianca Voica Nagy (FCC UAV Arad), Elisabeth Pavel (CS Universitatea Cluj), Iris Axintie (CSM Tg. Mureș; LPS Alba Iulia), Andreea Fleșer (FCC UAV Arad; LPS Alba Iulia, CSU Alba Iulia), împreună cu Diana Ignat, Mădălina Geleriu, Andreea Beldian sau Delia Legian (care au trecut prin primul eșalon baschetbalistic). Printre fostele sportive care participă la meciul demonstrativ se numără Ana Mărginean, Adela Vintilă, Adina Ivașcu, Diana Ivașcu, Andreea Țifra, Alexandra Boțan, Isabela Nichimiș și Ioana Olariu.
La nivelul turneului Under 14, cele 8 participante au fost repartizate în două grupe, după cum urmează: *grupa A: LPS Alba Iulia – Zeiden Hoops Brașov (primul meci, vineri, 24 mai, ora 11.00), CSȘ Premium Sibiu – Smart Basketball Team Cluj-Napoca (ora 13.00, ambele în Sala de Sport a Universității „1 Decembrie 1918”); *grupa B: MP Sports Timișoara – CSȘ Gloria Arad (vineri, 24 mai, ora 11.00), WildCats Baia Mare – CSU Brașov (ora 13.00, ambele în Sala „Nicușor Marcu” a LPS Alba Iulia). Partidele din gruep continuă și sâmbătă, în ambele locații, semifinalele fiind prevăzute în aceeași zi, la Universitatea „1 Decembrie 1918”), de la orele 16.00 și 18.00. Duminică, 26 mai, la Sala LPS Alba Iulia sunt partidele de clasament, locurile 7-8 (ora 8.30) și locurile 5-6 (ora 10.00). În Sala Universității „1 Decembrie 1918” se vor desfășura finala mică (ora 10.00), finala mare (ora 12.00), festivitatea de premiere (ora 14.00) și jocul demonstrativ (ora 15.00).
De asemenea, vineri (orele 16.00-17.30) și sâmbătă (orele 14.00-15.30), la Sala de Sport a Universității „1 Decembrie 1918” vor fi „Basketball Coach Clinic”, acțiuni dedicate îmbunătățirii cunoștințelor și abilităților antrenorilor de baschet din România. Vor participa Alexandra Uiuiu, Vasile Goga, Alex Țicrea, Sebastian Ionescu, Laurențiu Avram și Nikola Aksentijevic. (H.D.M.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: CSM Unirea Alba Iulia – FC Ittihad Kalba 1-2 (0-2), în meci amical în Slovenia | Golul „alb-negrilor” marcat de Fetița
Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 3 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari