Liga 4: Adu Academy Șona (iarăși „manita” Macarie), CS Ocna Mureș și Voința Stremț – victorii nete! ”Lanterna roșie” s-a predat rapid la Galtiu!

Liga 4, etapa a 28-a: Adu Academy Șona, CS Ocna Mureș și Voința Stremț – victorii nete! Ionuț Macarie – iarăși „manita”, FC Lopadea Nouă, ”lanterna roșie” s-a predat rapid la Galtiu!

CIL Blaj – Energia Săsciori 3-1 (2-1)

Campioana stagiunii a reușit o nouă victorie, în derby-ul rundei, revenind de la 0-1 contra revelației stagiunii, formație împotriva căreia a remizat în tur (primele puncte pierdute). Energia a evoluat în inferioritate din minutul 82, când a fost eliminat Greapcă.

*Viitorul Vama Seacă – Performanța Ighiu 0-4 (0-2):

A treia victorie consecutivă realizată de elevii lui Ciprian Selagea.

*Fortuna Lunca Mureșului – Adu Academy Șona 1-10 (0-2

La vizitatori, Vălesesan – dublă, I, Macarie – 5 goluri („manita”). Cea mai clară victorie a etapei reprezintă cel mai net succes extern al sezonului și în același timp cel mai drastic insucces stagional al amfitrionilor (în două runde au golaveraj 2-19)

*Voința Stremț – Limbenii Limba 7-1 (3-0), marcatori Breaz – 3, Bucșa și Kosmyna – duble, respectiv Tat. Gazdele au repurtat cel mai categoric succes al sezonului.

*Spicul Daia Română – Hidro Mecanica Șugag 2-1 (0-0)

Dăienii, al 5-lea meci adjudecat în ultimele 6 întâlniri, asta după ce au întors scorul. Oaspeții au alunecat în ierarhie, până pe locul 8.

*CS Ocna Mureș – CS Zlatna 9-2 (4-1)

În   minutul 63, A. Cîmpean (CS Zlatna) a ratat un  penalty la scorul de 2-5. În minutul 83, au eliminați Benchea și Amariei (ambii de la vizitatori), în aceeași fază, pentru proteste. Ionuț Cociș a reamizat un „careu” (4 goluri), plus o dubl[ Toth la gazde și o reușită a juniorului Bună, la gazde.

*CSM Unirea Alba Iulia 2 – Inter Unirea 0-3, la „masa verde”, uniriștii au anunțat că nu pot disputa acest meci, fiind angrenați cu echipa Under 19 în semifinalele Campionatului Național Under 19. „Alb-negrii” sunt la al 7-lea meci consecutiv pierdut.

*Viitorul Sântimbru – FC Lopadea Nouă, meci întrerupt în minutul 30 la scorul de 7-0, când oaspeții au rămas în numai 7 jucători („accidentându-se” 4 echipieri). Vizitatorii au avut efectiv complet și până în acel moment al terminării întâlnirii au efectuat și două înlocuiri. Astfel, prin această stratagemă s-a evitat o nouă înfrângere rușinoasă de genul acelui 0-32 cu Performanța Ighiu. Gazdele au marcat în secunda 15 prin Epure, cel mai rapid gol al stagiunii, iar Brânză a reușit un hat-trick în 3 minute (18, 19 și 20)!

FOTO: Unirea Alba Iulia, la Centenar! Show pe „Cetate” făcut de fostele glorii ale „alb-negrilor”, fotbaliști care au scris istorie Unirea Alba Iulia, echipa fanion a Albei și-a celebrat Centenarul. 16 august 2024 a fost ziua în care gruparea din Cetatea Marii Uniri a aniversat împlinirea a 100 de ani de existență. Punctul central al […]