Intermediară în Liga 4: Limbenii Limba, victorie uriașă cu Viitorul Sântimbru | Greapcă (Energia Săsciori) – „manita”, Hidro Mecanica Șugag – succes net cu CS Ocna Mureș

Limbenii Limba a furnizat marea surpriză a etapei intermediare din Liga 4, nou-promovata reușit să câștige împotriva Viitorului Sântimbru, ocupanta locului secund. Scorul rundei a fost reușit de Energia Săsciori, 9-1 cu Fortuna Lunca Mureșului, cu o „manita” trecută în dreptul golgheterului Daniel Greapcă (5 goluri). Și CS Ocna Mureș, clasată pe treapta a treia a podiumului, a suferit un eșec drastic cu Hidromecanica Șugag.

Rezultatele etapei a 27-a:

*FC Lopadea Nouă – Viitorul Vama Seacă 1-6 (1-2).

„Lanterna roșie” continuă degringolada, pierzând toate jocurile din retur. Vizitatorii au realizat al doilea succes consecutiv cu un „set de tenis”.

*Energia Săsciori – Fortuna Lunca Mureșului 9-1 (5-0).

După primul eșec din retur (1-5 la Stremț), Energia a repurtat cel mai clar succes stagional, ce reprezintă totodată cel mai drastic eșec al campionatului pentru vizitatori. „Manita pentru Greapcă, duble Nazarie și Sava

*Limbenii Limba – Viitorul Sântimbru 2-1 (0-0).

Una dintre surprizele returului, Limbenii (goluri Al. Popa și Părău) revanșându-se după acel 0-6 la Vama Seacă din etapa anterioară. Gruparea din Galtiu a pierdut a doua oară în ultimele 3 etape.

*Performanța Ighiu – Spicul Daia Română 2-1 (1-0).

În cursă pentru locul al patrulea, ighienii (dublă Haiduc) au pus punct seriei de 4 meciuri victorioase realizată de Spicul.

*Hidro Mecanica Șugag – CS Ocna Mureș 3-0 (2-0): Salcău (15, 50), F. Budin (38). Gazdele, al doilea meci la rând adjudecat, la o diferență confortabilă, iar ocnamureșenii au înregistrat a doua înfrângere succesivă.

*Inter Unirea – CIL Blaj 0-1 (0-1).

Echipa din „Mica Romă”, deja campioană, a semnat singura victorie externă a rundei și rămâne imbatabilă. Cioancă (CIL Blaj) a văzut cartonașul roșu pe banca de rezerve.

*Adu Academy Șona – Voința Stremț  4-4 (3-3).

O partidă nebună în care gazdela au condus cu 3-0, vizitatorii au egalat până la pauză, Voința preluând conducerea. Egalarea a survenit în minutul 90+3, prin eurogolul lui I. Macarie (o dublă).

CS Zlatna – CSM Unirea 2 Alba Iulia 3-2 (2-0).

Bălșan a reușit o dublă pentru gazde, care au condus cu 3-0 până în minutul 88. CS Zlatna, la primul succes din retur în fața fanilor, a câștigat după 3 eșecuri la rând, iar „alb-negrii” sunt la al 6-lea meci consecutiv pierdut.

Etapa viitoare, sâmbătă, 18 mai, ora 13.00: CIL Blaj – Energia Săsciori (în tur, 2-2); ora 18.00: Viitorul Vama Seacă – Performanța Ighiu (0-2), Fortuna Lunca Mureșului – Adu Academy Șona (0-2), Voința Stremț – Limbenii Limba (0-4), Spicul Daia Română – Hidro Mecanica Șugag (1-5), CS Ocna Mureș – CS Zlatna (3-2), CSM Unirea Alba Iulia 2 – Inter Unirea (1-2), Viitorul Sântimbru – FC Lopadea Nouă (3-1).

Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]