SC Apa CTTA a semnat contractul de audit pentru un proiect de 102.000.046 de euro
La sediul operatorului judeţean de apă a avut loc semnarea contractului de servicii de audit al proiectului „”Extinderea şi reabilitarea infrastructurii de apă şi apă uzată în judeţul Alba”. La eveniment a luat parte întreaga conducere a SC Apa CTTA Alba, în frunte cu directorul general Viorel Lazăr, iar din partea firmei Deloitte Audit SRL, căreia i-a fost atribuit contractul, a fost prezentă Adriana Lobdă, directorul Oficiului Cluj-Napoca al firmei multinaţionale, cu sediul în Bucureşti.Valoarea contractului este de 250.171 lei fără TVA, iar durata contractului este de 36 de luni. În termen de 45 de zile de la semnarea contractului prestatorul va efectua auditul proiectului pentru anul 2011.
Viorel Lazăr (SC Apa CTTA Alba): „Felicit firma Deloitte şi mă bucur că aţi câştigat dumneavoastră. Din informaţiile noastre suntem siguri că auditul va fi realizat corect şi aşa cum trebuie făcut. Mă bucur că vom lucra împreună”.
Adriana Lobdă (SC Deloitte Audit SRL): „Sper să avem o colaborare pe termen lung cît mai bună şi vă urez să semnaţi cât mai multe contracte în beneficiul comunităţii”.Apoi, s-a ciocnit un pahar de şampanie în cinstea semnării contractului pentru serviciile de audit. Valoarea totală a proiectului finanţat din Programul Operaţional Sectorial Mediu este de 102.000.046 euro. Contribuţia nerambursabilă a Uniunii Europene de 80.015.446 de euro, reprezentând 78,41%, Guvernul României contribuie cu 12.237.657 de euro, adică 11,99%, aportul financiar al autorităţilor locale este de 1.882.716 de euro – 1,85%, iar SC Apa CTTA Alba contribuie cu 7.910.181 de euro – 7,75%.
Până acum, în proiectul cofinanţat prin POS Mediu au fost semnate următoarele contracte: unul de furnizare, 3 de servicii şi 5 de lucrări, valoarea acestora însumând 167.331.516,37 de lei fără TVA. Astfel, s-au semnat următoarele contracte: furnizare vehicule operaţionale: 1384970 lei, asistenţă tehnică pentru managementul proiectului 10912100 lei, asistenţă tehnică pentru supervizarea lucrărilor 8862433 lei, staţie de epurare Alba Iulia 34377890,07 lei, staţie de epurare Blaj 21467396,90 lei, modernizarea şi reabilitarea reţelelor de canalizare în Alba Iulia 45792900 lei, modernizarea şi reabilitarea reţelelor de canalizare în Aiud 24871924,88 lei, staţie de epurare Cugir 19411730,52 lei şi auditul proiectului – 250171 lei.
Robert GHERGU
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Actualitate
18-19 iulie 2024 | COD GALBEN de FURTUNĂ în Alba și alte județe din țară: Vijelii, grindină, descărcări electrice și averse torențiale
18-19 iulie 2024 | COD GALBEN de FURTUNĂ în Alba și alte județe din țară: Vijelii, grindină, descărcări electrice și averse torențiale ANM A emis joi dimineața o avertizare meteo cod galben de furtună valabil în Alba și alte județe din țară, în intervalul 18 iulie, ora 10 – 19 iulie, ora 02. Citește și: […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 24 de ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României
-
Opinii - Comentariiacum 52 de minute
Tradiţia fascinantă a Târgului de fete de pe Muntele Găina. Cum erau vândute fetele de măritat în secolul XIX în comunităţile din Munţii Apuseni