Cum se măsoară debitele fluidelor?
Niciodată n-am consumat gaze naturale mai mult de 250 lei pe lună şi asta în condiţiile cele mai friguroase. M-am trezit în data de 6.03.2011 cu o factură de 501 de lei. N-am analizat aproape niciodată facturile dar acum consternat am încercat să analizez care sunt elementele care stau la baza acestei facturi. Mi-a fost imposibil. Regularizări peste regularizări, TVA-uri peste TVA-uri… Şi apoi de când se măsoară debitele fluidelor în KWH şi de ce?! Aşa ca să ne ameţească? Păi atunci de ce am cumpărat şi am montat contoare?! Peste treizeci de ani din viaţă i-am irosit luptându-mă cu măsura cantităţii de gaze naturale consumate de Întreprinderea de Produse Refractare. Eu ştiu că în stabilirea cantităţii de energie pe care ne-o pune la dispoziţie acest fluid energetic se au în vedere următoarele:
lPresiunea statică a fluidului (gazului natural) lViteza fluidului printr-o secţiune (orificiu) şi care se converteşte apoi într-un număr respectiv N.mc (normali metri cubi) lPuterea calorifică a unei unităţi de măsură a fluidului 1N.mc lPreţul pe unitatea de măsură.
Nu în juli, electroni volţi, KWH, calorii sau mai ştiu eu câte unităţi de măsură a energiei sunt astăzi în uz. Las la o parte faptul că presiunea statică a gazului este jumătate din cea normală. Dar care este cea normală? Normele în vigoare nu reglementează aceasta. Dacă mi se livrează gazul 1,002 bari în loc de 1,004 dintr-o dată sunt tras pe sfoară. Apoi puterea calorică? Ce-i cu ea? Cine-mi garantează că ea este de 8.500 Kcal/Nmc? Trecem peste aceste două aspecte. Dacă aparatul de măsură este cel reglementat atunci de ce mi se bagă pe gât o altă unitate de măsură? Aşa ca să mă piardă pe drum! Mâine – poimâine o să mă trezesc că mi se facturează energia electrică consumată exprimată în normali metri cubi. Există acel Oficiu pentru Protecţia Consumatorului? Şi dacă da, atunci de ce nu-şi pune semnătura pe contractele cadru pe care fiecare furnizor le redactează cum vrea? Nu sunt numai eu în situaţia asta. Foarte multă lume se plânge de această sforărie. Am certitudinea că guvernul are nevoie de bani şi a apelat la această găselniţă. Cum se spunea: am auzit „din surse demne de încredere” că guvernul a luat sau intenţionează să ia credite pentru consum. Asta-i o crimă de „Lčs majestés”.
P.S. Într-o perioadă presiunea se măsura în: Kgf/cmp, atmosfere, N/mp, bari, pascali etc. Aşa e şi aici.
ing. pensionar Aurel SÂNC
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
Elevul fruntaș Daniel Cârnaț, de la Colegiul Militar din Alba Iulia, premiul I la un concurs de literatură și arte vizuale dedicat poetului Lucian Blaga
Elevul fruntaș Daniel Cârnaț, de la Colegiul Militar din Alba Iulia, premiul I la un concurs de literatură și arte vizuale dedicat poetului Lucian Blaga Elevul fruntaș Daniel Cârnaț s-a remarcat din nou în cadrul activităților culturale datorită Premiului I obținut la etapa județeană și apoi la cea națională a Concursului de literatură și arte […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 38 de minute
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 4 ore
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul