Absenţe majore pentru FC Unirea Alba Iulia!
Ameninţată în fiecare săptămână cu neprogramarea, din pricina datoriilor către foştii jucători, FC Unirea Alba Iulia acuză mari probleme de efectiv înaintea jocului de la Deva. Astfel, pe lângă indisponibilii M. Pistol, T. Stan (fractură de peroneu la piciorul stâng) şi Bâlu (entorsă la glezna dreaptă), în etapa a 17-a va absenta şi M. Oprea – suspendat pentru cumulul a 4 cartonaşe galbene, dar şi S. Mureşan (exclus din lot, trimis să se pregătească cu juniorii, posibil să fie împrumutat la FC Cisnădie). „Alb-negrii” încearcă în următoarea perioadă să înregistreze transferurile lui Y. Camara (Lituania) şi Ciofu (Emiratele Arabe Unite), dar şi al altui fundaş liber de contract, Cr. Simion (revenit la antrenamente, după ce Marian Pană renunţase la serviciile sale)! Altfel, cei de la Alro Slatina susţin că, învinşi pe teren cu scorul de 2-1, cei de la Unirea Alba Iulia au încercat să obţină punctele puse în joc la „masa verde”! Potrivit oficialilor olteni, reprezentanţii grupării ardelene au invocat faptul că Marius Pasăre ar fi evoluat în stare de suspendare, în condiţiile în care avea 7 cartonaşe galbene. „Au lansat zvonul ăsta. S-au gândit că o să câştige meciul pentru că Pasăre are 7 galbene, dar jucătorul a stat în partida cu Silvania”, a declarat Jean Niţulescu (respectivul meci, din ultima rundă a turului nu s-a disputat, Alro câştigând fără a juca). (H.D.M.).
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Corvinul Hunedoara, calificare istorică în Europa League! În turul doi preliminar, duel cu NK Rijeka
Corvinul Hunedoara s-a calificat în turul al doilea al Europa League, după manșa secundă a duelului cu Paksi FC (Ungaria), o calificare istorică pentru „corbii albaștri”. Gruparea de lângă furnale intră in istoria fotbalului românesc fiind prima echipă din eșalonul secund care reușește o calificare în competițiile continentale! Iar în turul următor pe hunedoreni îi […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum o zi
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României
-
Opinii - Comentariiacum 2 ore
Tradiţia fascinantă a Târgului de fete de pe Muntele Găina. Cum erau vândute fetele de măritat în secolul XIX în comunităţile din Munţii Apuseni