Conjudeţenele fără victorie la turneele zonale pentru juniori B

Redactia Ziarului Unirea

FC Unirea Alba Iulia a încheiat cu un eşec, 0-1 (0-0) cu „U” Cluj (echipa calificată la finală), Grupa D a turneului zonal pentru juniori B, în celălalt meci, Poli Timişoara – Pandurii Tg Jiu 3-2 (2-1). Antrenorul Florian Brumaru a mizat pe formula: Clipici – F. Morar, Costantea, N. Rus, Ad. Matei, Tamaş, Ioani, Buda, Ad. Maxim, Lăsconi, Rahovean (mai intrând Bota, Fulea, Stoica, Herdea şi Monescu). Clasamentul: 1. „U” Cluj – 12 p, 2. Poli Timişoara – 8 p, 3. Pandurii – 2 p, 4. Unirea – un punct (o remiză şi două eşecuri). „Este îmbucurător progresul unor jucători, care în timp pot ajunge la prima formaţie întrucât există potenţial”, a afirmat Brumaru.
Şi LPS Sebeş a pierdut, în cadrul Grupei C, la Salonta (echipa organizatoare Liberty a acces la turneul final), meciul cu Şcoala de Fotbal „Gică Popescu”, scor 4-7 (2-2), golurile conjudeţenilor fiind marcate de Varga 3 şi Sav. Antrenorul Emil Ţimpea i-a folosit pe Beldean – Şimandi, Nemeş, Suciu, Apreotesei, Szekely, Mihaiu, Comănese, Trif, Varga, Sav (Weiner, Lazea, Asinipean, Balcău, Costea). Deşi a înregistrat 3 eşecuri, formaţia din Sebeş poate să se bucure de interesul manifestat de celelalte echipe pentru eventuale transferuri, vizat fiind golgheterul Varga. „A fost o experienţă utilă, provocatoare, o participare care ne obligă să privim în perspectivă şi să ridicăm ştacheta”, a spus Ţimpea. (H.D.M.)

Andrea Zsebe (LPS Alba Iulia), 4 medalii la Cupa României la înot. Clubul din Cetatea Marii Uniri, reprezentat de 11 sportivi la competiția de la Târgu Mureș Andrea Zsebe (LPS Alba Iulia) a cucerit 4 medalii (una de aur, două de argint și una de bronz) la Cupa României la înot (seniori, tineret, juniori I […]