FOTO VIDEO| Junior Bike Race Ciugud 2023: Sute de participanți au luat parte la cea mai mare competiție ciclistă din România destinată doar copiilor
Junior Bike Race Ciugud 2023: Sute de participanți au luat parte la cea mai mare competiție ciclistă din România destinată doar copiilor
Sute de copii pasionați de ciclism au luat parte astăzi, sâmbătă, 3 iunie 2023, la evenimentul mult așteptat – Junior Bike Race Ciugud.
Aceasta este cea mai mare competiție ciclistă destinată exclusiv copiilor din România și a atras un număr impresionant de 300 de participanți cu vârste cuprinse între 3 și 14 ani. Organizatorii au impus acest număr maxim pentru a asigura o desfășurare optimă a competiției.
Înscrierile la Junior Bike Race Ciugud au fost gratuite și s-au ocupat rapid în doar câteva zile de la deschiderea lor. Cererea a fost atât de mare încât organizatorii au fost nevoiți să suplimenteze numerele de concurs pentru a satisface toți doritorii. Acest fapt demonstrează interesul și entuziasmul copiilor pentru ciclism și dorința lor de a participa la evenimente sportive.
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/3THGUSnOIeA/hqdefault.jpg)
Competiția a inclus două trasee distincte, în funcție de vârsta participanților. Copiii sub 9 ani au fost înscriși în „Traseul Iepurașilor”, o cursă de 550 de metri cu o diferență de nivel de 5 metri. Pe de altă parte, copiii de peste 9 ani au pedalat pe „Traseul Lupișorilor”, care a constat într-un circuit de 1100 de metri lungime și o diferență de nivel de 15 metri. Toți copiii au fost obligați să poarte cască de protecție pe tot parcursul cursei, asigurând astfel siguranța lor.
Junior Bike Race reprezintă o oportunitate importantă pentru copii de a-și demonstra abilitățile și pasiunea pentru ciclism. Acest eveniment remarcabil este organizat de Primăria Comunei Ciugud în parteneriat cu Asociația Bicheru Cycling Alba Iulia, care își propun să încurajeze copiii să petreacă mai mult timp în aer liber, să se bucure de beneficiile sportului și să-și dezvolte abilitățile de pedalat.
Competiția a beneficiat și de sprijinul unor sponsori importanți, precum Transilvania Nuts, CTC Store, Alpin 57 Lux, Antel, Dacia Market, Alba Sport Vision, Ballan Sportswear, Dechatlon și Foerch. Această implicare a partenerilor în Junior Bike Race Ciugud demonstrează recunoașterea valorii și importanței acestui eveniment în promovarea sportului și a unui stil de viață sănătos în rândul copiilor.
Junior Bike Race Ciugud a fost un succes răsunător, oferind copiilor participanți o experiență memorabilă și ocazia de a-și demonstra abilitățile ciclistice într-un mediu competitiv și sigur.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
48 de ani de la primul 10 olimpic al gimnasticii. 18 iulie 1976, ziua în care Nadia Comăneci a intrat in istorie
48 de ani de la primul 10 olimpic al gimnasticii. 18 iulie 1976, ziua în care Nadia Comăneci a intrat in istorie Pe 18 iulie 1976, în urmă cu 47 de ani, Nadia Comăneci intra în istoria sportului mondial şi devenea regina gimnasticii, obţinând primul 10 şi surprinzând o lume întreagă, dar şi tabela de […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 12 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Ştirea zileiacum 5 zile
LIVE VIDEO | La 200 de ani de la nașterea Craiului Munților, Avram Iancu, defilare militară, placă memorială și distincții la Muzeul Memorial ”Avram Iancu” din Incești