LIVE VIDEO| Emoții și bucurie la final de clasa a XII-a. Festivitatea de absolvire a elevilor Colegiului Național ”Horea, Cloșca și Crișan” din Alba Iulia
LIVE VIDEO| Emoții și bucurie la final de clasa a XII-a. Festivitatea de absolvire a elevilor Colegiului Național ”Horea, Cloșca și Crișan” din Alba Iulia
E o zi unică pentru absolvenții claselor a XII-a de la Colegiul Național ”Horea, Cloșca și Crișan” din Alba Iulia. Adolescenții trăiesc astăzi emoția terminării liceului, a despărțirii de colegi și de profesori, cu gândul că un nou început îi așteaptă.
Greva profesorilor nu anulează bucuria absolvirii. Elevii de clasa a XII-a de la Colegiul ”Horea, Cloșca și Crișan” din Alba Iulia s-au adunat miercuri seara în Cetatea Alba Carolina, nu la protest ci la o spectaculoasă festivitate de absolvire. Tinerii s-au despărţit în lacrimi, dar și cu entuziasm de liceu.
Emoțiile absolvenților de liceu de la HCC și a profesorilor lor sunt cu atât mai mari cu cât momentul de astăzi se desfășoară în plină grevă în învățământ.
După patru ani de liceu, plini de amintiri cu colegii, de experiențe noi, de întâmplări care vor rămâne întipărite în minte pentru tot restul vieții, elevii claselor a XII-a și-au luat rămas bun de la sălile de clasă, de la profesori, de la colegi.
Miercuri de la ora 19 a început festivitate de absolvire a clasei a XII-a. Cele șapte clase, cu elevi în ținute de sărbătoare, au primit mesajul de succes în viață de la cei prezenți. Fiecare clasă a prezentat un clip video realizat special pentru această zi. Alături le-au stat diriginții care le-au îndrumat pașii în cei patru ani, dar și familiile și prieteni.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă”
Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă” Și animalele suferă cumplit în perioada de caniculă și nu sunt afectate de temperatuirle sufocante de afară, nu doar oamenii. Pe Bulevardul Transilvaniei din Alba […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 11 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Ştirea zileiacum 5 zile
LIVE VIDEO | La 200 de ani de la nașterea Craiului Munților, Avram Iancu, defilare militară, placă memorială și distincții la Muzeul Memorial ”Avram Iancu” din Incești