FOTO VIDEO| Tulnicele au răsunat în Țara Moților. Povestea moților din Alba, transmisă în direct pe TVR
Tulnicele au răsunat în Țara Moților. Povestea moților din Alba, transmisă în direct pe TVR
Într-o frumoasă zi de primăvară, tulnicele au răsunat puternic în Țara Moților din Alba, în cadrul unui eveniment cultural deosebit. Astfel, începând cu ora 13.30, emisiunea „Vin cluju’ pe la noi”, alături de „Izolatî în România”, au transmis în direct de pe Valea Arieșului Mare la TVR 3, TVR Cluj, TVR Timișoara și TVR Internațional, povestea moților din Alba.
Realizată în coproducție de TVR Cluj, TVR Timișoara și Consiliul Județean Alba prin Centrul de Cultură „Augustin Bena” Alba, ediția specială a emisiunii a adus împreună lumi îndepărtate. Prin muzică și voie bună, emisiunea a reușit să transforme zilele obișnuite într-o adevărată sărbătoare, transmițând în toată țara și peste hotare, imagini deosebite din zona Munților Apuseni bogată din punct de vedere folcloric și cultural, tradiții și obiceiuri unice, meșteșuguri dispărute de mult timp și porturi populare a căror reinterpretare a făcut înconjorul lumii.
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/roc3S7Cgk3E/hqdefault.jpg)
Timp de două ore și jumătate, telespectatorii au putut urmări și asculta prestațiile artiștilor invitați, care au adus bucurie și emoție în sufletele tuturor celor care au urmărit emisiunea. Printre aceștia s-au numărat Nicolae Furdui Iancu, Tudor Furdui Iancu, Maria Coman, Ciprian Pop, Orchestra Ansamblului Folcloric ,,Augustin Bena” al Județului Alba dirijată de Alexandru Pal, tulnicăresele din Albac, Câmpeni, Avram Iancu, dansatorii din Sohodol și Sălciua, Grupul Vocal Mineresc Ţarina – Abrud, meșteri tradiționali din Munții Apuseni.
Însă, momentul cel mai impresionant al serii a fost atunci când nu mai puțin de 50 de tulnice au răsunat deodată pe Valea Arieșului Mare. Scopul acestui moment special a fost acela de a transmite cât mai departe, în toată țara, faptul că zona Munților Apuseni așteaptă să fie descoperită și că este o zonă cu o bogată tradiție culturală și folclorică.
Evenimentul cultural desfășurat în Țara Moților din Alba a fost un succes deplin și a reușit să aducă împreună oameni din toate colțurile țării și chiar din străinătate.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
Preotul Doru Gheaja, părintele cântecelor patriotice din România, împlinește astăzi frumoasa vârstă de 83 de ani
Preotul Doru Gheaja, părintele cântecelor patriotice din România, împlinește astăzi frumoasa vârstă de 83 de ani Preotul Doru Gheaja, părintele cântecelor patriotice din România, împlinește astăzi frumoasa vârstă de 83 de ani. Părintele Gheaja Doru s-a născut în 19 iulie 1941, localitatea Buzd, judeţul Sibiu, într-o familie de preoți. El a decis să îndeplinească dorința […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum o zi
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României
-
Opinii - Comentariiacum 3 ore
Tradiţia fascinantă a Târgului de fete de pe Muntele Găina. Cum erau vândute fetele de măritat în secolul XIX în comunităţile din Munţii Apuseni