Volei Alba Blaj, campioana României, s-a calificat în finala Diviziei A1, după victoria obținută în Sala “Giulești”, scor 3-1 (25-20, 26-24, 22-25, 25-19), în al doilea meci al semifinalei cu Rapid București.

În ultimul act, oponenta va fi învingătoarea din dubla CSM Lugoj – CSM Târgoviște. În acest moment scorul este egal, 1-1, iar meciul decisiv are loc în 22 aprilie, la Târgoviște, în fieful vicecampioanei

Jocul a fost la discreția deținătoarei titlului, care a controlat ostilitățile (în setul secund, gazdele au reușit să egaleze la 17 și apoi la 24, anulând 4 mingi de set), dar au avut și emoții, profitând de faptul că “vișiniile” nu au avut ridicătoare (iarăși libero-ul Mihaela Albu utilizată pe respectivul post) la fel ca în precedentul duel, cel din Sala “Timotei Cipariu”, adjudecat în minimum de seturi de ardelence (tot fără Victoriia Russu, Kaitlyn Hord – indisponibile).

Într-o partidă care a durat 114 minute, cele mai multe puncte le-au strâns Dajana Bošković – 23, Gergana Dimitrova – 16, Bojana Milenković – 14, Jovana Kocić – 12, respectiv Ailama Cese Montalvo – 22 și Ioana Baciu – 21, În al treilea set, Rapidul și-a ridicat nivelul și a condus prima dată la diferențe substanțiale, cu 12-9, 14-10, 16-13, 21-17, 24-19, reușind să-și adjudece parțialul.

Adversara formației din “Mica Romă” va fi învingătoarea dintre CSM Lugoj și CSM Târgoviște (aseară s-a disputat al doilea joc, câștigat de vizitatoare, scor 3-0, scorul fiind egal, 1-1). Finala este prevăzută în 29 și 30 aprilie (două jocuri acasă), 3 și 4 mai (două jocuri afară) și 7 mai (meciul 5, dacă este cazul, acasă). “Mândria Albei” se va bate pentru adjudecarea celui de-al 7-lea titlu național (primul a fost adjudecat în 2015), dar și pentru realizarea unui nou event național (calificată în Final Four-ul Cupei României, din 13-14 mai, la Pitești).

.

Adversara formației din “Mica Romă” va fi învingătoarea dintre CSM Lugoj și CSM Târgoviște (în această seară se dispută al doilea joc, bănățencele având 1-0). Finala este prevăzută în 29 și 30 aprilie (două jocuri acasă), 3 și 4 mai (două jocuri afară) și 7 mai (meciul 5, dacă este cazul, acasă).

“Mândria Albei” se va bate pentru adjudecarea celui de-al 7-lea titlu național (primul a fost adjudecat în 2015), dar și pentru realizarea unui nou event național (calificată în Final Four-ul Cupei României, din 13-14 mai, la Pitești).

Volei Alba Blaj: Gergana Dimitrova –  16 puncte, Slađana Mirković – 7, Bojana Milenković – 14, Jovana Kocić – 12, Raisa Ioan – 3, Dajana Bošković – 23, Andra Cojocaru (libero); au mai intrat Andreea Ispas (l), Georgiana Faleș, Andrea Kossanyiová; Iarina Axinte, Jovana Cirković. Antrenor Stevan Ljubičić

Într-un joc de verificare, CSM Unirea Alba Iulia – Sticla Arieșul Turda 2-0 (0-0) | „Alb-negrii”, a treia victorie fără gol primit

Într-un joc de verificare, CSM Unirea Alba Iulia – Sticla Arieșul Turda 2-0 (0-0). „Alb-negrii”, a treia victorie fără gol primit O săptămână perfectă pentru gruparea din Cetatea Marii Uniri, care s-a calificat în play-off-ul Cupei României și a celebrat Centenarul, s-a încheiat cu partida de verificare cu Sticla Arieșul Turda. Pe „Cetate”, gruparea albaiuliană […]