„Panterele Negre” din Cugir au cucerit Moldova la „Meridianele Dansului”
În municipiul Oneşti s-au desfăşurat recent întrecerile din cadrul celei de-a X-a ediţii a Campionatului Naţional „Meridianele Dansului”, concurs organizat pe categorii de vârstă şi genuri de dans. Au luat parte formaţii de dansatori reprezentând puternice cluburi şi asociaţii din: Alba, Arad, Bacău, Bârlad, Botoşani, Brăila, Bucureşti, Călăraşi, Cluj, Constanţa, Craiova, Focşani, Olteniţa, Ploieşti ş.a. Judeţul Alba a fost reprezentat de „Panterele Negre” din cadrul Clubului Copiilor din Cugir (antrenor Monica Câmpean) care a evoluat la categoria 15-19 ani cu formaţiile de Majorete şi Dans Aerobic. Deşi a participat la categoria 15-19 ani, echipa cugireană a avut în componenţă şi 5 dansatoare de la categoria inferioară 10-14 ani, fiind cea mai tânără echipă la respectiva categorie prezentă în concurs. Printr-o evoluţie de excepţie, cu elemente de mare dificultate abordate în timpul jocului, apreciate de sutele de spectatori prezenţi în frumoasă sală a casei de cultură din localitate, „Panterele Negre” din Cugir au fost răsplătite cu locul I la Dans Aerobic şi Majorete, tinerele spotrive fiind răsplătite cu diplome şi medalii. Pentru priceperea şi pasiunea cu care a pregătit inegalabila echipă de sportive, antrenorul Monica Câmpean a primit din partea organizatorilor „Diploma de Excelenţă”. Iată şi componentele lotului care au realizat frumosul succes de la Oneşti şi care merită şi felicitările noastre: Teodora Negrean, Larisa Tartău, Cosmina Murăş, Mihaela Ioani, Amalia Barboiu, Maria Codrea, Sonia Siderias, Ioana Neag.(C.P.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Actualitate
23 iulie 2024 | COD GALBEN de INUNDAȚII în Alba, până la ora 24.00: Râurile vizate Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis marți după-masa o atenționare hidrologică cod galben de inundații în Alba, valabilă în intervalul orar 16.55-24.00. Citește și: 23 iulie | COD GALBEN de furtună în județul Alba: Vijelii, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Cine a fost Sfântul Ilie, cel care aduce ploaia și umblă pe cer într-un car de foc. Tradiții și obiceiuri de 20 iulie