La finele anului 2022 antrenorul Doru Oancea, lider cu două echipe: LPS Sebeș și Industria Galda!
Antrenorul Doru Oancea se află într-o postură onorantă la finele anului 2022, fiind lider cu ambele echipe pe care le pregătește: LPS “Florin Fleșeriu” Sebeș, în play-off-ul Campionatului Național Under 17, respectiv Industria Galda de Jos în Liga 4.
“La juniori nu este așa pregnantă presiunea locului întâi, însă la seniori poziția de lider aduce după sine o motivație suplimentară a adversarilor. Oricne vrea să câștige împoriva primei clasate, plus că și noi trebuie să ne respectăm statutul și să evoluăm la nivelul așteptat”, a precizat Doru Oancea.
La juniori, formația din “Arini” a acumulat 33 de puncte în Seria 8, în cele 14 partide înregistrându-se 10 victorii, 3 remize și un singur eșec, situându-se la 5 puncte de ACB Ineu – ocupanta locului secund. “Nu ne-am propus acest lucru la startul sezonului, dar acum ne dorim să ne calificăm în faza optimilor de finală. Este o surpriză și o bucurie ce am realizat”, a spus Doru Oancea într-o emisiune la Radio “Unirea FM”
În cel de-al 4-lea eșalon, Industria Galda de Jos a strâns 34 de puncte în cele 13 partide (11 succese, un egal și o înfrângere), având 8 puncte avans față de Viitorul Sântimbru (locul secund la finele turului). Gruparea găldeană, cu un lot mult peste nivelul eșalonului, este considerată marea favorită la câștigarea campionatului și implicit în privința participării la barajul de accedere în eșalonul superior. Cu cea mai prolifică ofensivă, 37 de reușite, la egalitate cu CIL Blaj și Viitorul Vama Seacă, dar și cu cea mai puternică apărare (8 goluri încasate), Industria Galda de Jos a înregistrat doar două sincope, în deplasare, înfrângere la Unirea (0-1, etapa a 4-a) și remiză la Stremț (2-2, ultima rundă). De altfel, “galben-albaștrii” au pierdut un singur joc în 2022, dintr-un total de 27 de întâlniri (14 în returul trecut).
“Nu avem o misiune facilă în acest campionat, în ciuda diferenței de puncte. Fiecare combatantă, chiar și ultimele clasate, are puncte forte și jucători periculoși. Nu ne temem de cineva anume, îi tratăm pe toți cu același interes. De pildă, în privința echipelor de pe podium: Viitorul Sântimbru, cu un lot omegen și un antrenor foarte bun, a pierdut un singur meci, cu noi, 0-3, când eram motivați după eșecul de la Unirea. CIL Blaj dispune de un efectiv valoros și poate pune probleme, în condițiile în care dispune de acel grup de jucători de la Cluj”, a conchis Doru Oancea pentru sursa mai sus citată.
Apropos de Viitorul Sântimbru, formația din Galtiu îi vrea pe Cosmin Epure (CSM Unirea Alba Iulia) și Ciprian Selagea (Metalurgistul Cugir)!
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: CSM Unirea Alba Iulia – FC Ittihad Kalba 1-2 (0-2), în meci amical în Slovenia | Golul „alb-negrilor” marcat de Fetița
Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 7 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari