Cupa „Borsec” la golf, ediţia a 2-a, la Pianu de Jos
Pe o vreme superbă, sâmbătă, la clubul „Paul Tomiţă” din Pianu de Jos a avut loc cea de-a doua ediţie a turneului de golf Cupa „Borsec”. Respectiva societate a intrat în 2011 în rândul companiilor care susţin golful din România, iar dacă în anul 1873, apa Borsec primeşte Medalia de Aur şi titlul “Regina Apelor Minerale” de la împăratul Franz Josef, în anul 2004 Borsec a fost desemnată drept “Cea mai bună apă minerală din lume” în cadrul unei ceremonii în SUA.
La turneu s-au înscris 42 de jucători, din ţară şi străinătate şi au luat startul 39 însoţiţi de tot atâţia caddie, care au primit cadouri mingi şi tricouri. Debutul s-a produs simultan de pe mai multe tee-uri pentru câştigare de timp întrucât reprezentanţii sponsorului au dorit ca după festivitatea de premiere să se întâlnească cu toţi concurenţii.
S-a jucat circa 4 ore, pe distanţele de 6060 metri domni, 5165 metri doamne şi 3030 metri juniori, iar după prelucrarea computerizată a cărţilor de scor de către comisia sportivă (Iulian Străjan şi Laurenţiu Coman) au fost validate următoarele rezultate: lcategoria I (0-18 HCP): 1. Attila Kadar (Cluj Napoca) – 40 puncte, 2. Daniel Morar (Alba Iulia) – 36 p, 3. Laurenţiu Coman (Sebeş) – 35 p – toţi clubul „Paul Tomiţă” Pianu de Jos; lcategoria a II-a (19-36 HCP): 1. Ştefan Rohnean – 46 puncte, 2. Cornel Dănilă (ambii Bucureşti, Clubul Selas), 3. Florin Popa (Alba Iulia) – 34 p; lLadies: 1. Ana Maria Coman (Sebeş) – 32 p, 2. Romana Tandreu (Cluj Napoca) – 30 p, 3. Anca Codrin (Timişoara) – 28 p; lProbe speciale, Logest drive: Ana Coman (Sebeş) – aproximativ 215 metri, Florin Vinersar (Alba Iulia) – aproximativ 250 metri; Nearest to the pin: Dan Jacotă (Bucureşti) – 2,62 metri de steag (toţi clubul „Paul Tomiţă”).
Premierea s-a desfăşurat la Golf Hotel Pianu de Jos, într-o atmosferă plăcută (iniţiatori Sorin Suba şi Daniela Sima), următoarea competiţie fiind sâmbătă, 12 mai, Cupa „Antrec România”, ne-a mai informat prof. Nicolae Ursu. (H.D.M.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CSU Alba Iulia, la Săcele, cu 12 noutăți în efectiv | Ultimele nume, Paharnicu și Dinu, iar Marian Vlad este antrenor cu portarii
CSU Alba Iulia, la Săcele, cu 12 noutăți în efectiv | Ultimele nume, Paharnicu și Dinu, iar Marian Vlad este antrenor cu portarii CSU Alba Iulia s-a deplasat în stagiul centralizat de la Săcele, cu 12 noutăți în efectiv, consemnându-se iarăși o modificare substanțială a lotului. Formația universitară se va pregăti la Brașov până în […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie