„Dorel” de la Primăria Alba Iulia a lăsat fără internet și cablu o mare parte din oraș, în prag de 1 Decembrie
„Dorel” de la Primăria Alba Iulia a lăsat fără internet și cablu o mare parte din oraș, în prag de 1 Decembrie
Sute de oameni și firme, abonați la Vodafone, din mai multe zone ale municipiului Alba Iulia au rămas fără televiziune prin cablu și internet, timp de mai mult de 17 de ore, de marți seara până miercuri în jurul orei 15.00.
Defecțiunea a intervenit în cursul zilei de marți, 29 noiembrie și a fost reparată abia astăzi. Ziarulunirea.ro este singurul care a scris despre această problemă, numeroși cititori sesizându-ne că au rămas fără servicii de internet și cablu.
Echipele de depanare din toată țara au fost puse pe drum pentru repararea avariei, fără să știe că de fapt un „Dorel” din primăria Alba Iulia a tăiat și un cablu care conecta mai mulți utilizatori ai Vodafone.
Cablurile au fost tăiate de un muncitor de la o firmă care se ocupă de iluminatul public în oraș, în încercarea de a estetiza zona dintre blocurile M6-M7.
„În încercarea de a elibera pereții blocurilor de cablurile nefolosite și inestetice, din greșeală a fost tăiată o fibră optică, care era utilizată. Ne cerem scuze pentru neplăcerile cauzate”, a declarat pentru ziarulunirea.ro Flaviu Buta, purtator de cuvant al Primăriei Alba Iulia.
Claudiu Nemeș, consilier al primarului Gabriel Pleșa, a declarat pentru ziarulunirea.ro că toți operatorii au fost informați și au relocat cablurile prin subteran, inclusiv Vodafone. E posibil ca unul dintre cabluri să mai fi fost conectat la anumiți clienți. Astăzi acești clienți au fost preluați de cablul de fibră optică, care e tras prin canalizarea subterană.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă”
Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă” Și animalele suferă cumplit în perioada de caniculă și nu sunt afectate de temperatuirle sufocante de afară, nu doar oamenii. Pe Bulevardul Transilvaniei din Alba […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 10 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari