FOTO| Ziua Internațională a Persoanelor Vârstnice a fost celebrată la Sebeș: Peste 800 de persoane au participat la eveniment
FOTO| Ziua Internațională a Persoanelor Vârstnice a fost celebrată la Sebeș: Peste 800 de persoane au participat la eveniment
Primăria Municipiului Sebeș a organizat marți, 4 octombrie, un eveniment dedicat seniorilor pentru a sărbătorii Ziua Internațională a Persoanelor Vârstnice. La acest eveniment au participat peste 800 de seniori din orașul Sebeș.
Un număr de 805 seniori ai Sebeșului au participat marți, 4 octombrie 2022, la evenimentul pe care municipalitatea l-a organizat pentru a sărbători Ziua Internațională a Persoanelor Vârstnice.
Au fost omagiați bunicii care activează în cadrul diferitelor centre de zi, în Asociația Pensionarilor Sebeș, precum și beneficiarii Căminului pentru Persoane Vârstnice. Primarul Municipiului Sebeș, Dorin Nistor, a premiat 56 de cupluri care aniversează 50 de ani de căsătorie, cărora le-au fost oferite plachete aniversare, flori și premii în bani. În cadrul evenimentului, a fost prezentă și o expoziție de artă plastică, lucrările fiind oferite de pictorii sebeșeni, care au adus un plus de culoare atmosferei de sărbătoare.
De asemenea, Dorin Nistor a propus un proiect inedit seniorilor care doresc să se implice activ în viața orașului: crearea unui Consiliu Onorific al Seniorilor Sebeșului. Acesta urmează a avea întâlniri periodice și ar putea veni în sprijinul administrației publice locale.
Vă reamintim că începând cu anul 1991, prima zi a lunii octombrie este dedicată celebrării persoanelor vârstnice, conform unei inițiative a Organizației Națiunilor Unite.
Evenimentul de la Sebeș a fost organizat de Primăria și Consiliul Local al Municipiului Sebeș, prin Centrul Cultural „Lucian Blaga” Sebeș, Direcția de Asistență Socială Sebeș și Căminul pentru Persoane Vârstnice Sebeș.
La mulți ani, tuturor seniorilor!
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
DEFINITIVAT 2024, în Alba: 138 de candidați susțin miercuri, 24 iulie, proba scrisă a examenului. Primele rezultate, afișate pe 30 iulie
DEFINITIVAT 2024, în Alba: 138 de candidați susțin miercuri, 24 iulie, proba scrisă a examenului. Primele rezultate, afișate pe 30 iulie Proba scrisă din cadrul examenului național pentru definitivare în învățământ, sesiunea 2024, se va desfășura miercuri, 24 iulie, începând cu ora 9:00, în centrul de examen Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia. Proba se […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari