CS Ocna Mureș, o nouă înfrângere, 1-3 (0-0) cu ACS Tg. Mureș 1898-Marosvásárhelyi SE | Călin Cristea, dorit de ocnamureșeni
CS Ocna Mureș a pierdut și al doilea test amical al verii, 1-3 (0-0) cu ACS Tg. Mureș 1898-Marosvásárhelyi SE, formația adversă fiind nou-promovata în Liga 3 și probabil colegă de serie (a învins CSU Alba Iulia în finala regională a Cupei României).
A fost al doilea joc de verificare în deplasare pentru elevii lui Dan Roman, precedentul fiind 0-3 la Ungheni. Ocnamureșenii au egalat dintr-o lovitură de pedeapsă transformată de Al. Giurgiu (faultat D. Ghiță), însă în ultimele 20 de minute mureșenii au mai punctat în două rânduri, pe fondul modificărilor din efectivul advers. “Soda dragă’ testează de zor jucători în această perioadă, mai fiind stabilite amicale cu Inter Unirea (marți, 2 august, ora 18.00) și Sănătatea Cluj (sâmbătă, 6 august), tocmai pentru a fi verificați tinerii aflați în probe.
CS Ocna Mureș: M. Țăranu (“U” Cluj) – Căt. Creț, Cimpoieșu (Sticla Turda), Al. Țăranu (Sănătatea Cluj, fratele portarului), Al. Kiraly – G. Goronea (Sticla Turda), Guț. Al. Giurgiu, Al. Coman (“U” Cluj) – Paleoca (Sticla Turda), Ceaca; au mai intrat Cădar (CSM Satu Mare), Șerbănescu (Viitorul Cluj), Duda (Viitorul Cluj), Ognean, D. Ghiță (2003, Viitorul Cluj), Coltor, Soos și Sângeorzan (juniori Academica Transilvania Tg. Mureș, la care s-a renunțat). Absenți: Socaci, Oprinca, Cioargă, Dioșan (Sticla Turda, încă nu e sigură menținerea sa în lot), Bucșa (Victoria Viișoara, bolnav).
O nouă țintă a ocnamureșenilor este albaiulianul Călin Cristea, fotbalistul de 34 de ani liber de contract. Acesta a evoluat ultima dată la CSM Reșița, care a ratat promovarea în Liga 3, jucătorul de picior stâng așteptând lamurirea situației echipei din orașul natal, Unirea Alba Iulia. Nu mai sunt de aclualitate venirile lui Forna. Al. Petruș și Negruț, iar Cunțan a plecat de la CS Ocna Mureș și e posibil să ajungă la CSU Alba Iulia.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: CSM Unirea Alba Iulia – FC Ittihad Kalba 1-2 (0-2), în meci amical în Slovenia | Golul „alb-negrilor” marcat de Fetița
Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 5 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari