FOTO| Lista CÂȘTIGĂTORILOR concursurilor „Prietenii Pompierilor” şi „Cu viaţa mea apăr viaţa”, organizate de ISU Alba
FOTO| Lista CÂȘTIGĂTORILOR concursurilor „Prietenii Pompierilor” şi „Cu viaţa mea apăr viaţa”, organizate de ISU Alba
Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă ”Unirea” al judeţului Alba și Consiliul Judeţean Alba, au organizat vineri, concursurile cercurilor tehnico-aplicative ale elevilor cu tematică de prevenire şi stingere a incendiilor „Prietenii Pompierilor” şi de protecţie civilă „Cu viaţa mea apăr viaţa”.
„S̗i în acest an Inspectoratul pentru Situat̗ii de Urgent̗ă „Unirea” al judet̗ului Alba a avut deosebită onoare de a organiza împreună cu Consiliul Judeţean Alba cele două concursuri din cadrul proiectului „Prietenii pompierilor”, proiect cu tradiţie s̗i de o însemnătate deosebită în dezvoltarea spiritului civic, abilităt̗ilor tehnico-aplicative s̗i sportive în domeniul apărării împotriva incendiilor.
La concursul cu caracter educativ, tehnico-aplicativ s̗i sportiv în domeniul apărării împotriva incendiilor „Prietenii pompierilor” elevii cu vârsta cuprinsă între 11 s̗i 15 ani ai S̗colii Gimnaziale “Avram Iancu” Abrud, S̗colii Gimnaziale „Iancu de Hunedoara” Sântimbru, Liceului German Sebes̗ cât s̗i ai Colegiului Nat̗ional „Bethlen Gabor” Aiud au susţinut proba teoretică, proba pistei cu obstacole şi ştafeta de 400 m cu obstacole având echipaje participante atât la categoria băiet̗i(mixt), cât s̗i la categoria fete.
La concursul cu tematica de protect̗ie civilă „Cu viat̗a mea apăr viat̗a” elevii Colegiului Nat̗ional Militar ,,Mihai Viteazu” Alba Iulia, Colegiului Economic „D. P. Mart̗ian” Alba Iulia, Colegiului Tehnic Apulum Alba Iulia, Liceului „Dr. Lazăr Chirilă” Baia de Aries̗ s̗i ai Şcolii Gimnaziale Câmpeni au avut de susţinut proba teoretică, deplasarea cu masca pe figură într-un raion cu obstacole contaminat şi transportul asistat al unui accidentat aşezat pe targă, pe distanţa de 50 m.
La această manifestare cu tradiţie a fost prezent şi preşedintele Consiliului Judeţean Alba – Ion Dumitrel, care împreună cu organizatorii au înmânat medaliile, cupele, diplomele materiale s̗i echipamente sportive dobândite de fericit̗ii câs̗tigători.
Felicitări premianţilor, tuturor participanţilor cât s̗i tuturor celor implicat̗i în organizarea, bună pregătire s̗i desfăs̗urare a acestui deosebit eveniment!”, au transmis reprezentanții ISU Alba.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
Sprijin financiar pentru victimele infracțiunilor sexuale: Vouchere de până la 18.500 lei
Sprijin financiar pentru victimele infracțiunilor sexuale: Vouchere de până la 18.500 lei Victimele infracțiunilor sexuale pot beneficia de un sprijin financiar de până la cinci salarii minime brute, adică suma de 18.500 lei. Pentru a primi acești bani, este necesar ca persoana respectivă să depună o cerere la Tribunalul de unde are domiciliu. Citește și: […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 21 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României