Metalurgistul Cugir – Viitorul Cluj 4-0 (3-0) | Prima victorie a „roș-albaștrilor” din 2022!
În a treia rundă a play-off-ului Seriei a 9-a din eșalonul terț, Metalurgistul Cugir (locul 2, 39 de puncte) a întâlnit pe Viitorul Cluj (locul 4, 33 de puncte), formația lui Marius “Papi” Popescu fiind revelația acestei stagiuni, una abordată din postura de debutantă. „Roș-albaștrii” au câștigat primul meci din acest an, decisiv fiind primul mitan, o victorie netă, scor 4-0, cel mai clar succes stagional în fața fanilor.
*1-0, MIN. 6: SELAGEA a transformat un penalty acordat în urma unui fault asupra lui M. Lupu
*2-0, MIN. 38: COCAN, prima reușită din acest an, după pasa lui Nicula, ce a oferit o pasă ideală în fața porții
*3-0, MIN: 44: M: LUPU a înscris, în premieră în această primăvară, cu un șut deviat de un adversar
*4-0, MIN. 78: COCAN a deviat în plasă șutul lui M. Lupu și a ajuns la cota „7”, al doilea marcator al echipei
Gazdele nu-l au pe Șaucă (bolnav), iar P. Păcurar a rămas pe banca de rezerve
„Este o victorie pe care o așteptam demult. Trebuia să vină și acest moment: un succes important atât ca joc, cât și ca rezultat, o consecință a atitudinii echipei. Practic nu am lăsat nicio șansă adversarului, Suntem la 8 puncte diferență de Unirea Ungheni, dar încă mai avem de tras până când vom fi siguri de prezența la barajul de promovare„, a spus Lucian Itu, ce a încheiat cu 5 jucători “under” în teren (R. Opric, Haj, S. Itu, L. Contra, Andriuc).
“Roș-albaștrii” vin după remiza albă de la Hunedoara (primele puncte interne pierdute de lider), al doilea egal la rând, și vizează să realizeze prima victorie a anului. Asta întrucât în 2022 în dreptul cugirenilor s-au strâns 5 partide fără succes (o serie de șase jocuri în care nu s-au impus, incluzând aici și ultima întâlnire din 2022) și numai 3 puncte adunate.
Metalurgistul: R. Opric – Al. Rus (68, Haj), Vlădia (80, S. Itu), I. Grozav (53, L. Contra), Vitinha/ cpt – Cocan, Boldea, Udrea, Nicula (80, Andriuc) – Selagea (80, M. Neagu), M. Lupu; rezerve Perjeriu – P. Păcurar, Șuteu, L. Itu. Antrenor Lucian Itu.
Viitorul: Cebotari – Cr. Istrate, Borma, Râza, E. Bartoș, Calo, Fărăgău/ cpt, Dolghi, Al. Pop, D. Roman, Al. Roșca; rezerve Onciu, M. Pop, T. Cociș, R. Bartoș, N. Moldovan, L. Maxim, Oargă, Olaru, D. Mic . Antrenor Marius Popescu.
Arbitri: Al. Despina (București), N. Spînu (București), B. Ciocoiu (Buftea) Observatori Gr. Tomoioagă (Rm. Vâlcea), I. Enea (Bălești)
Foto: Sorin GIURCĂ
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 19 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie 1967: Tudor Arghezi, unul dintre cei mai importanți și mai influenți scriitori ai țării noastre, încetează din viață