„LEGEA PORCULUI”: De ce a votat senatorul Bumb de ALBA pentru. „Coridorul european”, samsarii români și porcul autohton „pe cale de dispariție”
„LEGEA PORCULUI”: De ce a votat senatorul Bumb de ALBA pentru. „Coridorul european”, samsarii români și porcul autohton „pe cale de dispariție”
Ca urmare a discuțiilor controversate și acuzelor lansate în spațiul public, după ce „legea porcului” a trecut de Senatul României, senatorul PNL de Alba, Sorin Bumb, a transmis prin intermediul mediului de socializare o serie de precizări cu privire la motivele pentru care a optat să voteze în favoarea acestei inițiative.
„Având in vedere apariția in spațiul public a unor informații false, referitoare la reglementările legale privind creșterea porcilor, vreau sa fac unele precizări pentru a combate dezinformarea lansată interesat de unii politicieni populiști. Din păcate, acestor indivizi nu le pasă de oameni și doar încearcă să-i sperie, mințindu-i, ca mai apoi să le arate cât de viteji sunt ei, că le iau apărarea. De aici și interesul brusc pentru sectorul creșterii porcilor, fix înainte de Crăciun, când subiectul este unul de interes.
De la pită, la circ, se pare că este doar un pas. De aceea, trebuie să fiți informați corect și să știți cu ce oameni aveți de-a face…
– Legea adoptata recent de Senat NU interzice creșterea porcilor în gospodăriile românilor.
– Românii pot să crească în continuare, în propria gospodărie, pentru consumul propriu, maxim 5 porci, la fel ca și până acum.
– Această prevedere exista și până acum, fiind introdusă în legislație de PSD în anul 2015.
– PSD în anul 2015, cu susținerea Guvernului Viorel PONTA și cu contribuția domnului deputat PSD Liviu HARBUZ, cunoscut mai ales pentru funcția sa de șef al Autorității Sanitar-Veterinare, sunt cei care au stabilit că exploatația non-comerciale este unitatea în care se cresc maxim 5 porci, pentru consum propriu.
– În anul 2019, Ministrul Agriculturii PSD, domnul Petre DAEA, a fost cel care a emis un Ordin de Ministru prin care a prelungit această prevedere, reglementând în continuare că în exploatațiile non-comerciale se pot crește maxim 5 porci.
– Legea adoptată recent de Senat se referă la măsurile de combatere a pestei porcine, această boală fiind cea care a distrus industria românească de creștere a porcilor.
– Legea a fost necesară pentru a putea primi în continuare banii europeni pentru despăgubirea celor ai căror porci au fost omorâți din cauza infestării cu pestă porcină africană și pentru a primi în continuare banii europeni destinați subvențiilor pentru creșterea porcilor.
– Din cauza pestei africane, industria românească de creștere a porcilor a fost decimată și România importă, la această oră, 70% din necesarul de carne de porc. Dacă nu luăm măsuri, vom ajunge să importăm 100% din carnea de porc, deoarece încă mai sunt active încă 500 de focare de pestă!
– Legea introduce în plus doar măsura înregistrării porcilor crescuți de persoanele fizice, tocmai pentru a putea urmări aceste animale și pentru a putea combate pesta. Cetățenii onești nu vor fi afectați în niciun fel! Vor avea de suferit doar samsarii, cei care și până acum au făcut avere din nevoia oamenilor, vânzând porci bolnavi și răspândind boala.
– Senatul este doar primă cameră sesizată pe această lege. Ea merge mai departe la dezbatere în Camera Deputaților, care este for decizional pe această lege și care o poate modifica, dacă consideră de cuviință, aducând modificări care să țină seama de problemele cu care se confrunta cei care cresc porci, atât pentru consumul propriu cât și pentru comercializare, astfel încât sa se reducă transmiterea pestei.”, a transmis prin intermediul mediului de socializare senatorul PNL de Alba, Sorin Bumb.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
LIVE VIDEO | Parada portului popular la Festivalul Internațional de Folclor din Aiud: Participă ansambluri folclorice din 9 țări
LIVE VIDEO | Parada portului popular la Festivalul Internațional de Folclor din Aiud: Participă ansambluri folclorice din 9 țări Festivalul Internațional de Folclor Aiud, a ajuns la cea de-a XII-a ediție, și se desfășoară în perioada 25- 28 iulie 2024. Municipiul Aiud este gazda a peste 300 de dansatori și interpreți, membri ai ansamblurilor folclorice […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 8 ore
27 iulie – Sfântul Pantelimon, „doctorul fără de arginţi“. Se mănâncă porumb şi dovlecei, pentru ca oamenii să fie viguroşi în timpul iernii
-
Ştirea zileiacum 4 zile
TITULARIZARE 2024 în Alba: O notă de ZECE CURAT, obținută de un candidat din Alba Iulia. La ce disciplină a concurat
-
Ştirea zileiacum 3 zile
TOPUL NEGRU al liceelor din Alba: Unde s-a intrat cu medii sub 5, la repartizarea computerizată 2024. La trei școli, ultima medie de admitere a fost puțin peste 3