Unirea Alba Iulia – Avântul Reghin 0-0 | Primul punct pe teren propriu al uniriştilor
Unirea Alba Iulia a încheiat la egalitate, 0-0, sâmbătă după amiază, pe teren propriu, în compania grupării Avântul Reghin, în ultima etapă a turului din Seria a 9-a a Ligii a 3-a de fotbal.
Uniriştii au obţinut primul punct pe teren propriu în actuala ediţie de campionat, prima remiză stagională, dar rămân cu „lanterna roșie”, după un meci în care s-a remarcat portarul Dragoș Ciorgovean (întâiul joc în care „alb-negrii” nu au încasat gol). Însă, este mult prea puțin… Retrogradarea devine o realitate apăsătoare, cu toate că a fost o remiză, după trei eșecuri la rând. Avântul a fost echipa mai periculoasă, iar pentru gazde nu poate fi o „bilă albă” în contextul unui program infernal: jocuri cu primele 4 clasate din serie!!!
*Sinescu: „Rezultat echitabil, Ciorgovean a fost determinant”
„Un rezultat echitabil, după un joc de luptă, fără virtuți tehnice, sau valențe spectaculare. A fost o oarecare dominare a oaspeților, dar cele mai clare oportunități le-am avut noi, în prelungirile celor două reprize. S-a văzut nevoia de puncte, a fost multă încrâncenare. Este prima dată când nu primim gol. Ciorgovean a contribuit la obținerea punctului„, a declarat Valentin Sinescu.
Meciul a început într-o uşoară notă de dominare a gazdelor, însă, încet-încet, disputa s-a echilibrat, după care dominarea a fost a vizitatorilor. Jocul a fost cursiv în prima jumătate de oră, dar lipsit de ocazii clare de gol. Spectatorii din tribunele stadionului „Cetate” au tresărit mai întâi în minutul 32, la lovitura de cap a lui Şerbănaţi. Au urmat un corner bătut direct pe poartă şi reluarea suprinzătoare a lui Suciu. Portarul Ciorgovean a fost însă, de fiecare dată, pe fază. Intervenţia la şutul lui Suciu a fost senzaţională, goalkeeper-ul unirist deturnând spectaculos mingea peste transversală.
În minutul 43, mingea trimisă din unghi de Harko a „muşcat” din transversala porţii gazdelor. În replică, în minutul 45+1, practic la ultima fază a primei reprize, Fetiţa a fost la câţiva milimetri de a relua în forţă cu capul din gura porţii după o centrare din flancul drept a lui S. Tineiu, la capătul unei acţiuni prelungite a „alb-negrilor”.
În debutul reprizei secunde, şutul lui Bugnar a trecut pe lângă bara din dreapta lui Ciorgovean (48). Au urmat zeci de minute de joc încâlcit, fără oportunităţi reale de a se debloca tabela şi, implicit, s-a consemnat un rezultat identic cu cel din primul minut al disputei: 0-0.
Unirea Alba Iulia: Ciorgovean – Bârdea, Scrob, V. Codrea, Mocanu – Haj (42, Lupea), Dehelean, Mâlnă, Cl. Morariu – Fetița /cpt., S. Tineiu. Pe bancă: Bartok, Pocol, Bakcsi, An. Moldovan, Oneţ, Jurj, C. Dănilă. Antrenor Valentin Sinescu – principal, Marcel Rusu – secund.
Avântul: Csegedi – Bugnar, Suciu, Hasnaș, Nimrod /cpt. – R. Moldovan, C. Chirilă, Harko – Șerbănați, Murar, M. Pop (69 Bucur). Pe bancă: Raica, Paşca, D. Crișan, Sămărghiţan, Popa, Toth. Antrenor Vilmoș Stoica – principal
Arbitri A. Flonta (Cluj-Napoca), Cl. Giorgiu (Cluj-Napoca) Cl. Georgiu (Dej) Observatori D. Ciocănea (Sibiu), E. Gîț (Deva)
Lucian DĂRĂMUȘ
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 19 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie 1967: Tudor Arghezi, unul dintre cei mai importanți și mai influenți scriitori ai țării noastre, încetează din viață