Sâmbătă, ora 18.00, în Sala “Timotei Cipariu”, Volei Alba Blaj – Volei Cristina Pîrv Turda | Vicecampioana, împotriva naționalei Columbiei
Volei Alba Blaj, vicecampioana României, dispută sâmbătă, 16 octombrie, de la ora 18.00, în Sala “Timotei Cipariu” a doua partidă consecutivă în fața fanilor, cu nou-promovata ACS Volei Cristina Pîrv Turda, contând pentru runda secundă a Diviziei A1.
Vorbim practic despre o dispută între formația din “Mica Romă” și jumătate din naționala Columbiei, plus selecționerul vicecampioanei Americii de Sud. Prezentă în premieră pe prima scenă a voleiului feminin românesc, gruparea din Turda a preferat să meargă în acest sezon pe filiera columbiană, în vreme ce căpitanul formației este Sorina Mocan (fostă componentă a echipei din Alba).
Nu mai puțin de trei jucătoare din această țară, toate componente ale naționalei, au fost legitimate (dar au absentat la meciului inaugural, 0-3 cu campioana CSM Târgoviște). Acestea sunt Angie Velasquez (21 ani) – coordonatoare, Juliana Toro (26 ani) – libero și Laura Pascua (19 ani) – secund. Practic, ele se vor pregăti pentru Campionatul Mondial din 2022, căci selecționerul Columbiei, brazilianul Antonio Rizola Neto (53 de ani) va fi pe banca formației române. Acesta este un tehnician cu mare experiență, selecționer al Columbiei din 2017, dar fost antrenor al naționalelor de tineret și de junioare ale Braziliei, precum și al unor echipe de top din țara lui natală. A patra achiziție din America de Sud este falsul Carla Castiglione (Argentina, 32 de ani).
Volei Alba Blaj are două victorii în acest debut de sezon, 3-1 la Brașov cu CSM Târgoviște, când a cucerit Supercupa României, și 3-0 cu CSM Lugoj, în prima rundă. Un examen sever va fi în etapa a 3-a, la CS Medigidia, revelația sezonului trecut, când a intrat în careul de ași și s-a calificat în cupele europene (Cupa Challenge). Bazându-se pe un lot 100 la sută autohton, trupa de la malul mării le-a înregimentat în intersezon pe Alexandra Trică și Diana Calotă (CSM Târgoviște), dar și pe Ioana Baciu și blăjeanca Ramona Rus (ex-Volei Alba Blaj).
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Corvinul Hunedoara, calificare istorică în Europa League! În turul doi preliminar, duel cu NK Rijeka
Corvinul Hunedoara s-a calificat în turul al doilea al Europa League, după manșa secundă a duelului cu Paksi FC (Ungaria), o calificare istorică pentru „corbii albaștri”. Gruparea de lângă furnale intră in istoria fotbalului românesc fiind prima echipă din eșalonul secund care reușește o calificare în competițiile continentale! Iar în turul următor pe hunedoreni îi […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 17 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României