Mihaela Blaga (CSŞ Blaj) – primul succes la seniori: aur la Cupa României şi Campionatele Internaţionale ale României
Talentata atletă Mihaela Blaga (CSŞ Blaj/ AC “Mica Romă” Blaj) a reuşit să câştige primele concursuri la seniori, la vârsta de 17 ani, cucerind medalia de aur a probei de 3000 de metri obstacole contând pentru Campionatele Internaţionale ale României, concurs ce s-a desfăşurat pe “Cluj Arena”, simultan cu Cupa României.
Mihaela Blaga a obţinut timpul de 11 minute şi 12 secunde, iar pe poziţia a 4-a a probei respective a terminat Andreea Bogdan, colega sa de club.
“Obiectivul este îndeplinit, a câştigat primul său concurs la nivel de seniori. Este bine din acest punct de vedere, dar vremea potrivnică, frig şi ploaie torenţială, ne-a împiedicat să trecem acel prag psihologic, să coborâm sub timpul de 11 minute, barem de Europene”, a spus antrenorul Cristina Man (aleasă în acest an vicepreşedinte al Federaţiei Române de Atletism).
Perioada imediată este încărcată pentru sportiva din “Mica Romă”, care peste două săptămâni are finalele Naţionalelor de cadeţi, urmate de finalele la juniori 1 şi apoi, în august, Campionatul Balcanic rezervat juniorilor 2.
Mihaela Blaga, o veritabilă speranță a atletismului românesc, a împlinit 17 ani în 4 martie și în urmă cu trei săptămâni, în Turcia, a concurat la Campionatele Balcanice, a treia cursă de 3000 metri obstacole abordată în carieră (a terminat pe locul al 5-lea, dun postură de debutantă, cu PB, 11:01). Înainte a cucerit Cupa României, în proba de 2000 de metri obstacole. În 2021, eleva antrenoarei Cristina Man și-a trecut în palmares patru distincții naționale, după ce în luna martie a reușit performanțe extraordinare la Campionatele Naționale de atletism Under 18 (categoria sa de vârstă) de sală, unde a fost în două rânduri medaliată, cu aur în proba de 3000 metri și argint în proba de 1500 de metri. Blăjeanca a concurat la cel mai înalt nivel în ambele curse, reușind de fiecare dată să-și îmbunătățească recordul personal (PB) și adjudecându-și distincții prețioase, deși nu era cotată printre favorite! De asemenea, Mihaela Blaga a devenit vicecampioană națională în proba de 3000 de metri obstacole, la tineret (locul 5 în cursa senioarelor), din cadrul Campionatului Național de Seniori și Tineret Under 23, ce s-au desfășurat pe „Cluj Arena”, în iunie, cu rezultatul 11:06.28.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CSM Unirea Alba Iulia a susținut un triunghiular în Slovenia, la Rogla, întâlnind ND Gorica (remiză, 1-1) și CSM Reșița (eșec, 0-1). După ce amicalul cu NK Bistrica a fost anulat, uniriștii au susținut două teste a câte 45 de minute în aceeași zi, obținând rezultate de apreciat în fața unor oponenți din eșalonul superior. […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 17 ore
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie