DOCUMENT| Cursuri cu prezență FIZICĂ pentru elevii din Cergău și Hopârta, în urma scăderii incidenței. Hotărâre a CJSU
Văzând situația epidemiologică din analiza indicatorului ratei de incidență a cazurilor de COVID–19 din ultimele 14 zile, la nivelul tuturor unităților administrativ–teritoriale din județ, transmisă Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Alba de către Direcția de Sănătate Publică Alba prin adresa nr.6551 /14.06.2021 pentru 14.06.2021;
Luând în dezbatere solicitările de modificare a scenariilor de funcţionare pentru Şcoala Gimnazială “Aron Cotruş” Cergău Mare şi Şcoala Gimnazială Hopârta, avizate și înaintate Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Alba de către Inspectoratul Școlar Județean Alba prin adresa nr. 3353/14.06.2021, precum și avizate de către Direcția de Sănătate Publică Alba;
Având în vedere prevederile H.G. nr. 636/09.06.2021 privind prelungirea stării de alertă pe teritoriul României începând cu data de 12 iunie 2021;
În temeiul Ordinului comun ME/MS nr. 3805/703/2021, privind modificarea și completarea Ordinului ministrului educației și al ministrului sănătății nr. 3.235/93/2021 pentru aprobarea măsurilor de organizare a activității în cadrul unităților/instituțiilor de învățământ în condiții de siguranță epidemiologică pentru prevenirea îmbolnăvirilor cu virusul SARS-CoV-2;
Ținând cont de prevederile O.U.G. nr. 21/2004 privind Sistemul Naţional de Management al Situaţiilor de Urgenţă, aprobată prin Legea nr. 15/2005, cu modificările și completările ulterioare, precum și de prevederile art. 10 din Regulamentul-cadru privind structura organizatorică, atribuţiile, funcţionarea şi dotarea comitetelor şi centrelor operative pentru situaţii de urgenţă aprobat prin H.G. nr. 1491/2004;
În conformitate cu prevederile art. 23 alin. (1) din Regulamentul de Organizare și Funcționare al Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Alba, aprobat prin Ordinul Prefectului județului Alba nr. 336/25.07.2017, cu modificările și completările ulterioare;
Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă Alba, convocat în ședință extraordinară în data de 14.06.2021,
HOTĂRĂŞTE:
Art. 1. Având în vedere că incidenţa cumulată la 14 zile la nivelul comunei Cergău este de 0,00/1000 de locuitori şi la nivelul comunei Hopârta este de 0,00/1000 de locuitori, la data de 14.06.2021, se aprobă modificarea scenariilor de funcționare pentru unitățile de învățământ Şcoala Gimnazială “Aron Cotruş” Cergău Mare şi Şcoala Gimnazială Hopârta, județul Alba, din scenariul galben în scenariul verde, începând cu data de 15.06.2021.
Art 2. Hotărârea de aprobare a modificării scenariilor de funcționare pentru unitățile de învățământ menţionate la art.1, se transmite la Inspectoratul Școlar Județean Alba pentru a fi comunicată unităților de învățământ, membrilor Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Alba, U.A.T.–urilor Cergău şi Hopârta. Totodată, prezenta hotărâre va fi comunicată Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă și la Departamentul pentru Situații de Urgență de către Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „UNIREA” al judeţului Alba. De asemenea, hotărârea se va afișa pe site-ul Instituției Prefectului – Județul Alba.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | Jandarmii montani Șugag, intervenție salvatoare în zona barajului Oașa: O femeie de 72 de ani, în șoc anafilactic, asistată și transportată până la ambulanță
Jandarmii montani Șugag, intervenție salvatoare în zona barajului Oașa: O femeie de 72 de ani, în șoc anafilactic, asistată și transportată până la ambulanță Jandarmii montani Șugag au participat vineri după-masa la o intervenție salvatoare în zona barajului Oașa. O femeie de 72 de ani, în șoc anafilactic, a fost asistată și transportată de aceștia […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 2 ore
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum o zi
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României