Metalurgistul Cugir își reconfigurează lotul: 5 plecări din efectivul lui Lucian Itu
De la toamnă, Metalurgistul Cugir revine oficial în fotbalul autohton, aceasta fiind denumirea sub care va activa divizionara terță de sub Drăgana în ediția 2021/ 2022, după un “intermezzo” de un sezon, în care s-a jucat sub numele de CSO Cugir.
Formalitățile juridice se vor încheia, s-au respectat regulamentele în vigoare, fiind deja trimise documente către Federația Română de Fotbal, iar fotbalul va fi secție în cadrul Clubului Sportiv Metalurgistul Cugir.
“Roș-albaștrii” conduși de antrenorul-jucător Lucian Itu au realizat cel mai bun campionat din ultimul deceniu, devenind campioni ai Seriei a 9-a. Însă barajul de promovare pe a doua scenă a fost amar, o dublă înfrângere cu SCM Zalău (primul meci 0-2 pe teren, 0-3 la “masa verde” și 0-2 acasă, în retur), în semifibale, formația din Sălaj pierzând în mod dramatic biletele pentru Liga a 2-a, în finală, după un gol marcat de Unirea Dej în minutul 90+6.
“Am spus-o în repetate rânduri și o repet. Unirea Dej a fost echipa ce m-a impresionat în stagiunea anterioară, asta chiar dacă am terminat în fața lor la golaveraj și i-am învins la Cugir. O formație tânără, precupată de fotbal, ce a meritat din plin această realizare”, a apreciat Lucian Itu (42 de ani), ce a încheiat al doilea sezon la rând pe banca echipei de suflet.
În privința permutărilor din lotul formației cugirene, sunt certe despărțirile de Toilă, Fl. Sandu, Dușmanu (juniorii împrumutați de la Sport Team București), Casian (nu va mai fi junior), Budin (își caută altă destinație, pentru a evolua mai mult), de asemenea Dohotariu căutând un transfer în eșaloanele superioare (ca în fiecare pauză competițională). Însă oficialii de sub Drăgana au reușit să-i păstreze în efectiv pe Lusien Contra (junior din 2001, alături de Al. Rus) și Mario Boldea (fotbalist de bază, ce și-a amânat plecarea în Australia, aproape sigură în iarnă). “Mai avem 18 jucători în lot, au acceptat să continue cu noi Cioargă, P. Păcurar, M. Lupu sau Șt. Radu. Căutăm soluții pentru compartimentul juniorilor, fotbaliști din 2002, vizând posturile de mijlocaș central sau mijlocaș de bandă”, a comentat Călin Mureșan, directorul CS Metalurgistul Cugir.
*Se modifică sistemul: play-off și play-out
Federația Română de Fotbal va modifica sistemul de desfășurare al Ligii a 3-a în campionatul viitor. Astfel, după încheierea sezonului regular, va fi un play-off, ce va opune primele 4 clasate, și un play-out, cu formațiile clasate pe locurile 5-10 după cele 18 etape. Stagiunea va debuta pe 27 august, iar prin acest demers FRF vrea să suplimenteze numărul de jocuri oficiale, în condițiile în care campionatul trecut la acest nivel s-a jucat 5-6 luni, cu pauză prea mare, în condițiile în care contractele sunt pe 11-12 luni!!! Promovarea în Liga a 2-a se va produce la fel ca în acest campionat, tot în urma unui baraj încrucișat ce va opune primele două clasate din cele 10 serii a câte 10 echipe.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
Unirea Alba Iulia, la Centenar: în 16 august 2024, expoziție de fotografii la Palatul Principilor și meci de old boys pe „Cetate” cu fostele glorii!
Unirea Alba Iulia, la Centenar: în 16 august 2024, expoziție de fotografii la Palatul Principilor și meci de old boys pe „Cetate” cu fostele glorii! Vineri, 16 august 2024, este o zi specială pentru Unirea Alba Iulia, clubul din Cetatea Marii Uniri aniversând Centenarul, respectiv un secol de la înființare. Pentru a marca acest moment […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
8 august – Ziua Internaţională a Pisicii. Curiozități despre prietenii blănoși care ne bucură viața de peste 9.000 de ani
-
Opinii - Comentariiacum o zi
11 august 1456, ziua în care Iancu de Hunedoara, voievod al Transilvaniei, se stinge din viață. A fost înmormântat la Alba Iulia, iar pe piatra sa funerară stă înscris ”S-a stins lumina lumii”
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
9 august – Ziua internațională a grădinilor zoologice și a parcurilor
-
Sportacum 5 zile
FOTO: Metalurgistul Cugir – CSU Alba Iulia 1-3 (0-1), în Cupa României | Studenții, calificare fără emoții
-
Opinii - Comentariiacum 4 ore
12 august: Ziua Internațională a Tineretului. Ce semnificație are această zi și cum a ajuns să fie celebrată
-
Sportacum 2 zile
ACS Mediaș – Metalurgistul Cugir 3-1 (0-0) | Revanșă amicală după eliminarea din cupă