Sâmbătă, ora 17.30, CSO Cugir – SCM Zalău, returul barajului | Arde Drăgana! Bătălie decisivă pentru Liga a 2-a!
Final incendiar de săptâmână la poalele Drăganei, sâmbătă, 15 mai, de la ora 17.30, pe “Arena CSO” disputându-se manșa retur a barajului de promovare în Liga a 2-a, între CSO Cugir și SCM Zalău.
Vizitatorii au de apărat avantajul celor două goluri din prima confruntare când s-au impus pe “Municipal” cu scorul de 2-0, golurile lui R. Stanciu (39) și Forna (48), complicând calculele pentru trupa lui Lucian Itu. Așadar, o confruntare de “totul sau nimic” pentru formația cugireană ce are în față cel mai important examen al ultimilor 8 ani, mai precis de la revenirea, în 2013, pe a treia scenă fotbalistică, după un alt baraj, la Oradea, cu Rapid Jibou, tot o reprezentantă a Sălajului. “Roș-albaștrii” au câștigat Seria a 9-a a Ligii a 3-a în urmă cu două săptămâni, însă weekend-ul trecut au avut o evoluție modestă, iar acum sunt obligați să declanșeze “remontada”. Asta pentru a continua cursa spre Liga a 2-a, unde nu au mai evoluat de 28 de ani, după acest joc decisiv, în cazul realizării calificării, urmând să înfrunte în finală echipa calificată între Unirea Dej și Minaur Baia Mare (0-0 în Maramureș). Așadar, o partidă în care CSO Cugir nu are decât alternativa unei victorii, la un scor care să-i permită accederea (la trei goluri diferență în 90 de minute, sau 2-0 în timpul regulamentar, caz în care totul se va tranșa în prelungiri și eventual loviturile de departajare) în etapa superioară a luptei pentru eșalonul secund, în caz contrar vacanța își va intra în drepturi după cel mai bun sezon al Cugirului din ultimul deceniu.
*Lucian Itu: “Suntem încrezători!”
Amfitrionii au la dispoziție întregul efectiv, inclusiv R. Voicu, revenit după suspendarea de o etapă, și, cu siguranță antrenorul-jucător Lucian Itu va efectua câteva modificări în formula de start, nefiind excluse titularizări surprinzătoare.
“În ciuda înfrângerii, atmosfera este foarte bună. Suntem foarte încrezători și încercăm să ne calificăm, chiar dacă știm că ne așteaptă o confruntare dificilă. După meciul tur, am luat pulsul adversarului, trebuie să fim mai concentrați, să lăsăm deoparte emoțiile, să ridicăm nivelul prestației. Suntem pregătiți pentru orice, inclusiv prelungiri și lovituri de departajare”, a declarat Lucian Itu.
Antrenorul George Zima a debutat cu o victorie importantă pe banca grupării de sub Meseș, tânărul tehnician trecând cu brio acest prim test.
“Este o victorie mare, dar trebuie să rămânem la fel de modeşti, să muncim foarte mult şi să mergem la Cugir să dăm totul pentru a ne întoarce de acolo calificaţi în marea finală pe care ne-o dorim cu toţii. Știm că ne aşteaptă un retur complicat trebuie să avem atitudine, să dăm dovadă de caracter, să ştim să suferim în momentele grele”, a conchis George Zima, pentru www.sportulsalajean.ro. În distribuția vizitatorilor sunt trei jucători ce au activat în Alba, ex-uniristul Sebastian Culda, alături de fundașii Dulap și A. Mutu (absent în tur), foști echipieri ai Metalurgistului timp de șase luni, în 2014, împrumutați de la “U” Cluj.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO | Trei sportivi de la CS Unirea Alba Iulia, convocați la lotul național de Orientare: Vor reprezenta România la două competiții internaționale de anvergură
Trei sportivi de la CS Unirea Alba Iulia, convocați la lotul național de Orientare: Vor reprezenta România la două competiții internaționale de anvergură Federația Română de Orientare a stabilit componența loturilor naționale care urmează să reprezinte România la două competiții internaționale de anvergură care vor avea loc în perioada imediat următoare. Astfel în perioada 14-20 […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
8 august – Ziua Internaţională a Pisicii. Curiozități despre prietenii blănoși care ne bucură viața de peste 9.000 de ani
-
Opinii - Comentariiacum 22 de ore
11 august 1456, ziua în care Iancu de Hunedoara, voievod al Transilvaniei, se stinge din viață. A fost înmormântat la Alba Iulia, iar pe piatra sa funerară stă înscris ”S-a stins lumina lumii”
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
9 august – Ziua internațională a grădinilor zoologice și a parcurilor
-
Sportacum 4 zile
FOTO: Metalurgistul Cugir – CSU Alba Iulia 1-3 (0-1), în Cupa României | Studenții, calificare fără emoții
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
7 august – Sfânta Cuvioasă Teodora, prima româncă trecută în rândul sfinților
-
Ştirea zileiacum 23 de ore
Veta Biriș, doamna muzicii populare din Alba, își aniversează ziua de naștere: Celebra interpretă împlinește 75 de ani