Albaiulienii vor fi AMENDAȚI dacă își scutură LENJERIA pe geam. Ce reguli se află în noul regulament de conviețuire în oraș
Cetățenii Municipiului Alba Iulia ar putea fi amendați pentru fapte precum scuturatul lenjeriei pe geam, conform noului regulament de conviețuire în oraș, recent pus în dezbatere.
Acesta nu este singurul scenariu în care o persoană ar putea fi sancționată pentru astfel de fapte, mai multe exemple fiind chiar și:
neafișarea numărului pe imobil – amendă între 100 și 500 de lei pentru persoane fizice și între 200 și 500 de lei pentru cele juridice
scuturarea covoarelor sau a lenjeriei pe ferestre sau balcoane – amendă între 100 și 300 de lei pentru persoane fizice sau între 200 și 400 lei pentru persoane juridice
necosirea ierbii din zona imobilelor de către proprietari sau asociațiile de proprietari – amendă cuprinsă între 100 și 500 lei pentru persoane fizice și 500 și 1.000 de lei pentru persoane juridice
mutarea tomberoanelor de gunoi din locurile stabilite – amendă între 500 și 1.000 de lei pentru persoane fizice și între 1.000 și 2.500 de lei pentru cele juridice
creșterea și deținerea animalelor și a păsărilor pe domeniul public, în clădiri cu mai multe apartamente sau adăposturi improvizate, precum și în gospodăriile aflate în vecinătatea blocurilor locuințe comune – amendă între 300 și 500 de lei pentru persoane fizice
accesul liber pe domeniul public a animalelor de orice fel – amendă între 300 și 500 de lei pentru persoane fizice și între 1.000 și 2.500 pentru persoane juridice
necurățarea de către proprietari a excrementelor lăsate în toate locurile publice în care circulația animalelor este permisă sau nu – amendă între 500 și 1.000 de lei pentru persoane fizice
abandonarea pe domeniul public a aparatelor de orice fel, a utilajelor defecte, tonetelor sau chioșcurilor,
construcțiilor metalice – amendă între 500 și 1.000 de lei pentru persoane fizice și între 1.000 și 2.500 de lei pentru persoane juridice
împrejmuirea domeniului public fără autorizare – amendă între 500 și 1.000 de lei pentru persoane fizice și între 1.000 și 2.500 de lei pentru persoane juridice
Participarea autorităților administrației publice locale, a instituțiilor publice, a operatorilor economici și a altor persoane fizice și juridice la asigurarea și păstrarea curățeniei și ordinii pe teritoriul localității, buna gospodărire a acesteia, constituie o obligație fundamentală pentru îndeplinirea cerințelor de viată civilizată a întregii populații.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
Salariul, criteriul cel mai important pentru românii care caută locuri de muncă Salariul, echilibrul dintre viața personală și cea profesională și relația bună cu managerul sunt criteriile care contează cel mai mult pentru români când vine vorba de alegerea unui job, potrivit unui studiu realizat de o platformă de recrutare și transmis către site-ul StartupCafe.ro. […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 21 de ore
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie