AMENZI de peste 11.000 de lei pentru 233 de persoane din Alba care nu au respectat măsurile de protecție individuală și interdicțiile privind deplasarea
Inspectoratul de Poliție Județean Alba a continuat activitățile de verificare a modului în care se respectă prevederile Legii nr 55 din 2020, privind unele măsuri pentru prevenirea și combatere a prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19. Au continuat și controalele pe timp de noapte și s-a acționat în filtre amplasate la intrarea în/ ieșirea din cele 7 localități carantinate.
Sub coordonarea Instituției Prefectului, au fost desfășurate în sistem integrat, noi acțiuni de verificare cu privire la respectarea măsurilor impuse în contextul stării de alertă, scopul vizat fiind prevenirea răspândirii virusului Covid 19.
În ultimele 24 de ore, la activitățile desfășurate au participat 213 polițiști și polițiști locali, alături de lucrători din alte instituții cu atribuții în domeniul verificări modului de respectare a normelor de prevenire a răspândirii noului coronavirus și au fost controlate 87 de societăți comerciale/ persoane fizice autorizate, 552 de mijloace de transport, din care 62 mijloace de transport în comun și au fost legitimate 7.489 de persoane.
Echipele de control au depistat și sancționat 90 de persoane care nu au respectat măsurile de protecție individuală și 143 care nu au respectat interdicțiile privind deplasarea.
Valoarea totală a sancțiunilor aplicate a fost de 11.250 lei.
În filtrele constituite la intrările / ieșirile celor 7 localități carantinate (Alba Iulia, Sebeș, Blaj, Cugir, Abrud, Ciugud și Vințu de Jos) precum și pe raza acestora au acționat 144 de forțe de ordine care au controlat 4.219 persoane și 3.568 autovehicule.
Au fost depistate și sancționate 158 de persoane care nu au putut justifica motivul deplasării, în conformitate cu noile restricții de circulație.
Scopul controalelor din filtre a fost de limita răspândirea infecției cu noul coronavirus, iar acestea vor continua până la încetarea carantinelor.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
FOTO | INCENDIU pe DN 7, la Vințu de Jos: Un autocamion a luat foc. Intervin pompierii cu două autospeciale
INCENDIU pe DN 7, la Vințu de Jos: Un autocamion a luat foc. Intervin pompierii cu două autospeciale Un incendiu a izbucnit marți după-masa pe DN 7, la Vințu de Jos. Un autocamion a luat foc. Sectia de pompieri Sebes intervine cu două autospeciale pentru localizarea și stingerea unui incendiu, izbucnit la un camion în […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 13 ore
30 iulie| Ziua internațională a prieteniei: Cum a ajuns să fie celebrată această sărbătoare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
27 iulie – Sfântul Pantelimon, „doctorul fără de arginţi“. Se mănâncă porumb şi dovlecei, pentru ca oamenii să fie viguroşi în timpul iernii
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
29 iulie: Ziua Imnului Național. Istoria celor șase imnuri, de la constituirea statului român modern
-
Curier Județeanacum 3 zile
Molnar Bianca, albaiulianca șefă de armă, pe arma Geniu, a Școlii Militare de Maiștri Militari și Subofițeri „Basarab I” din Pitești. Ce medie a avut absolventa
-
Curier Județeanacum 3 zile
29 iulie 2024 | ZIUA Imnului Național al României, sărbătorită la Alba Iulia. Ceremonial organizat în Piața Tricolorului. PROGRAM
-
Curier Județeanacum 2 zile
Cine este bărbatul găsit DECEDAT în apartamentul de pe B-dul Transilvaniei, duminică după- amiază