Medalii albaiuliene la Campionatele Naţionale de cros de la Băile Felix
Judeţul Bihor a găzduit în week-end o nouă ediţie a Campionatelor Naţionale de Cros, aproximativ 450 de sportivi, de toate categoriile de vârstă, veniţi din toate colţurile ţării, întrecându-se sâmbătă, pe platoul din Băile Felix, la respectiva competiţie atleţii din Alba cucerind 4 medalii. La Campionatele Naţionale de Cros din Băile Felix concurenţii au participat, în funcţie de vârstă, la categoriile: copii I, copii II, copii III, juniori I, juniori II, juniori III, tineret şi seniori (distanţa de parcurs a fost în funcţie de categoria de vârstă, de la 1.500 de metri, pentru cei mai tineri, până la 10.000 metri, pentru seniori).
Competitorii ce au reprezentat judeţul Alba au obţinut 4 medalii naţionale după cum urmează: lCS Unirea Alba Iulia: senioare echipe locul 2, medalie de argint; senioare individual: Ana Rodean – locul 6, Roxana Duţă – locul 7, Alina Boholţan – locul 11 (toate eleve ale antrenorului Gabriel Avram), Mădălina Istrate – locul 12 (pregătită de Mariana Bucerzan); tineret – Andra Ologu – locul 5; lLiceul Sportiv Alba Iulia: George Fleşer (antrenor Emil Stănilă) – locul 3 la copii 2; echipa feminină (Beatrice Samoilă, Andreea Năcreală, Miruna Docolin, Bianca Samoilă) – locul întâi (medalie de aur) la copile 3 (antrenori Mihaela Vlas şi Emil Stănilă): lCSŞ Blaj (antrenor Cristina Man): Adrian Dordea – locul 2 (vicecampion naţional) la juniori 2 (pe distanţa de 6000 metri); echipa de băieţi formată din Adrian Dordea, Alexandru Maier, Alexandru Pintea, Iulian Stoica, Călin Gorcea – locul 4 (a abandonat din motive medicale Darius Cristea). (H.D.M.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CSU Alba Iulia a repurtat a doua victorie în tot atâtea zile, câștigând la o diferență confortabilă jocul de verificare cu Olimpic Zărnești, scor 4-1 (1-0). Formația universitară s-a impus ieri, cu KSE Târgu Secuiesc, scor 2-0, și ieri și azi marcând Bogdan Minteuan, fiul antrenorului principal Alin Minteuan. Vizitatorii au condus cu 2-0 și […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
27 iulie – Sfântul Pantelimon, „doctorul fără de arginţi“. Se mănâncă porumb şi dovlecei, pentru ca oamenii să fie viguroşi în timpul iernii
-
Ştirea zileiacum 4 zile
TITULARIZARE 2024 în Alba: O notă de ZECE CURAT, obținută de un candidat din Alba Iulia. La ce disciplină a concurat
-
Ştirea zileiacum 3 zile
TOPUL NEGRU al liceelor din Alba: Unde s-a intrat cu medii sub 5, la repartizarea computerizată 2024. La trei școli, ultima medie de admitere a fost puțin peste 3