FOTO: Fotbaliștii de la Unirea Alba Iulia au donat plasmă cu anticorpi, pentru tratarea pacienților COVID-19 | Gest umanitar al „alb-negrilor”, în contextul agravării situației medicale din România!
O parte dintre jucătorii divizionarei terțe Unirea Alba Iulia au donat plasmă cu anticorpi, astăzi, la Centrul de Transfuzie Sanguină Alba, un gest umanitar al „alb-negrilor”, în contextul agravării situației medicale din România, lovită de pandemia de coronavirus.
Este prima inițiativă de acest gen a unei echipe din sportul din județul Alba.
Astfel, dacă în trecut au fost la donare antrenorii Adrian Bicheși și Mircea Oprea, alături de Alexandru Giurgiu, azi s-au prezentat alți 10 fotbaliști, Sporea, D. Lupșan, Scrob, frații Marian și Mario Codrea, Bârdea, Dehelean, An. David, Bakcsi, Zsigmond, toți depistați pozitiv la la finele lunii septembrie și începutul lunii octombrie.
*Unirea Alba Iulia: „Este felul nostru de a mulțumi, de a fi alături de comunitate”
Prin transfuzia acestei plasme convalescente (bogate în anticorpi anti SARS-CoV -2) la pacienţii diagnosticaţi cu COVID -19 vor fi transferaţi şi anticorpi specifici, şi care ajută astfel organismul pacientului să neutralizeze virusul, până când va putea ”să fabrice” proprii anticorpi neutralizanţi.
Asemenea donării de sange, donarea de plasmă este un gest voluntar și neremunerat care ajută la salvarea de vieți omenești. În țara noastră a fost publicată o metodologie privind donarea de plasmă pentru inițierea terapiei cu plasmă recoltată de la pacienți vindecați în cazul pacienților COVID aflați în stare critică. Potențialii donatori sunt selectați dintre pacienții care au fost internati pentru COVID-19, vindecați și externati. Aceștia sunt selectați în baza unui protocol încheiat de centrele de transfuzie sanguină cu spitalele care tratează pacienți COVID-19.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO | Trei sportivi de la CS Unirea Alba Iulia, convocați la lotul național de Orientare: Vor reprezenta România la două competiții internaționale de anvergură
Trei sportivi de la CS Unirea Alba Iulia, convocați la lotul național de Orientare: Vor reprezenta România la două competiții internaționale de anvergură Federația Română de Orientare a stabilit componența loturilor naționale care urmează să reprezinte România la două competiții internaționale de anvergură care vor avea loc în perioada imediat următoare. Astfel în perioada 14-20 […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
8 august – Ziua Internaţională a Pisicii. Curiozități despre prietenii blănoși care ne bucură viața de peste 9.000 de ani
-
Sportacum 5 zile
Miercuri, ora 17.30, în turul secund al Cupei României, Metalurgistul Cugir – CSU Alba Iulia și CSM Unirea Alba Iulia – CSM Deva
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
9 august – Ziua internațională a grădinilor zoologice și a parcurilor
-
Opinii - Comentariiacum 6 ore
11 august 1456, ziua în care Iancu de Hunedoara, voievod al Transilvaniei, se stinge din viață. A fost înmormântat la Alba Iulia, iar pe piatra sa funerară stă înscris ”S-a stins lumina lumii”
-
Sportacum 4 zile
FOTO: Metalurgistul Cugir – CSU Alba Iulia 1-3 (0-1), în Cupa României | Studenții, calificare fără emoții
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
7 august – Sfânta Cuvioasă Teodora, prima româncă trecută în rândul sfinților