Veste bună! Vom avea Autobuze ELECTRICE la Alba Iulia ! Procedura de achiziție a 13 noi mijloace de transport și 17 stații de încărcare, finalizată
Vom avea Autobuze ELECTRICE la Alba Iulia ! Procedura de achiziție a 13 noi mijloace de transport și 17 stații de încărcare, finalizată
Primele autobuze integral electrice vor circula în curând la Alba Iulia. Procedura de achiziție pentru vehiculele care vor deservi transporstul public de persoane din municipiul Alba Iulia a fost finalizată, iar investiția se ridică la peste 30.000.000 de lei, fără TVA.
Așteptarea albaiulienilor a luat sfârșit odată cu finalizarea procedurii de achiziție, și, în curând, vom putea circula cu emisii ZERO pe transportul în comun local. 13 autobuze electrice, 13 stații de încărcare lentă și 4 stații rapide sunt reperele acestui proiect. În cifre, orașul economiște peste 150 de milioane de lei și scapă anual de aproape 700 sute de tone de CO2.
,,Veste bună pentru #AlbaIulia și #albaiulieni! S-a finalizat procedura de achiziție pentru cele 13 autobuze electrice care vor deservi transportul public de persoane din municipiu.
Autobuzele electrice au o lungime de cca. 12 m, sunt destinate transportului public urban de călători în relief de șes, sunt acompaniate de 4 stații de încărcare rapidă și 13 stații de încărcare lentă. Oferta declarată câștigătoare a fost de 34.221.733 lei fără TVA.” A scris Nicolae Moldovan, fostul city manager al municipiului Alba Iulia pe pagina sa de socializare.
Autobuzele vor avea dotări moderne, camere de supraveghere video, rampe speciale pentru persoanele cu dizabilități, aer condiționat, Wi-fi și sistem de E-Ticketing.
Proiectul va permite un transport public auto modern și nepoluant care încurajează mobilitatea alternativă. De asemenea, emisiile de CO2 vor scădea semnificativ.
Procedura de achiziție a fost lansată de Ministerul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice în luna decembrie a anului 2018 și cuprindea 51 de autobuze electrice pentru oraşele Alba Iulia (13), Buzău (9), Ploieşti (9) şi Constanţa (20). Valoarea totală a contractului era estimată la 141,37 milioane de lei (30 milioane de euro).
Licitația a fost împărțită patru loturi:
Lotul 1: Alba Iulia – 13 autobuze electrice – 4 staţii de încărcare rapidă – 13 staţii de încărcare lentă (13,26 mil. lei)
Lotul 2: Buzău – 9 autobuze electrice – 3 staţii de încărcare rapidă – 9 staţii de încărcare lentă (25,12 mil. lei)
Lotul 3: Constanţa – 20 autobuze electrice – 5 staţii de încărcare rapidă – 20 staţii de încărcare lentă (55 mil. lei)
Lotul 4: Ploieşti – 9 autobuze electrice – 3 staţii de încărcare rapidă 9 staţii de încărcare lentă (25,12 mil. lei).
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
LIVE VIDEO | Parada portului popular la Festivalul Internațional de Folclor din Aiud: Participă ansambluri folclorice din 9 țări
LIVE VIDEO | Parada portului popular la Festivalul Internațional de Folclor din Aiud: Participă ansambluri folclorice din 9 țări Festivalul Internațional de Folclor Aiud, a ajuns la cea de-a XII-a ediție, și se desfășoară în perioada 25- 28 iulie 2024. Municipiul Aiud este gazda a peste 300 de dansatori și interpreți, membri ai ansamblurilor folclorice […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 8 ore
27 iulie – Sfântul Pantelimon, „doctorul fără de arginţi“. Se mănâncă porumb şi dovlecei, pentru ca oamenii să fie viguroşi în timpul iernii
-
Ştirea zileiacum 4 zile
TITULARIZARE 2024 în Alba: O notă de ZECE CURAT, obținută de un candidat din Alba Iulia. La ce disciplină a concurat
-
Ştirea zileiacum 3 zile
TOPUL NEGRU al liceelor din Alba: Unde s-a intrat cu medii sub 5, la repartizarea computerizată 2024. La trei școli, ultima medie de admitere a fost puțin peste 3