FOTO| Alba Iulia, un oraș mai verde! Un proiect pilot CONTINUĂ eforturile de conștientizare ale albaiulienilor, pentru reciclare
O nouă inițiativă ,,de bun gust” are loc chiar sub ochii cetățenilor, la Alba Iulia. Un proiect de o anvergură deosebită, menită să conștientizeze cetățenii noștri asupra colectării și reciclării plasticului, se desfășoară în inima orașului nostru. Denumită PlastiCircle, această acțiune este prezentă și în mai multe țări din Vestul continentului.
PlastiCircle este un proiect pilot, finanțat de UE prin programul de inovare și cercetare Orizont 2020, dedicat reciclării responsabile a plasticului. Scopul proiectului e informarea cetățenilor și testarea de containere inteligente, pentru a îmbunătăți rată de colectare a plasticului și în special a ambalajelor de plastic. Proiectul a fost implementat și în Valencia și Utrecht unde, a avut parte de un succes foarte mare. Proiectul se desfășoară în zona Arnsberg-Goldiș și se adresează tuturor albaiulienilor care locuiest în zona și folosesc containerele de deșeuri din această zona.
Obiectivele principale ale proiectului sunt: -Informarea, implicarea şi conştientizarea cetăţenilor în privinţa modalităţilorde reciclare corectă a maselor plastice şi a importanţei reciclării pentru mediu, sănătate şi economie;
• Testarea de modalităţi inovative de colectare (platformă pentru cetăţeni,
containere inteligente, optimizări de trasee de colectare), capabile să crească
eficienţa colectării şi reciclării plasticului;
• Culegerea de sugestii ale cetăţenilor şi de date privind cantităţile, tipurile de
mase plastice şi posibilitatea reciclării acestora, aplicând local conceptele
economiei circulare. Inscrierea se face online pe https://www.plasticircle-albaiulia.ro/ .
După ce te-ai înscris, vei primi o parolă și un cod de 4 cifre, parolă cu care, ulterior te vei loga în contul creat iar cu codul de 4 cifre te vei prezența la standul aflat pe Bulevardul Transilvaniei pentru activarea cardului unde vei primi un set de bun venit. Se organizează și un concurs pentru cetățeni cu premii semnificative, unul din cele mai mari premii e o trotinetă electrică.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
INCENDIU la un autoturism în Cistei: Intervin pompierii din Blaj cu o autospecială Un incendiu a izbucnit duminică noaptea la un autoturism în Cistei. Intervin pompierii din Blaj cu o autospecială. Citește și: Doi oameni ai străzii, judecați pentru incendiul care a distrus sala „1 Mai” din Alba Iulia Garda de intervenție Blaj intervine cu […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
27 iulie – Sfântul Pantelimon, „doctorul fără de arginţi“. Se mănâncă porumb şi dovlecei, pentru ca oamenii să fie viguroşi în timpul iernii
-
Ştirea zileiacum 5 zile
TOPUL NEGRU al liceelor din Alba: Unde s-a intrat cu medii sub 5, la repartizarea computerizată 2024. La trei școli, ultima medie de admitere a fost puțin peste 3
-
Opinii - Comentariiacum 4 ore
29 iulie: Ziua Imnului Național. Istoria celor șase imnuri, de la constituirea statului român modern
-
Ştirea zileiacum 5 zile
FOTO: O profesoară de la Colegiul Militar din Alba Iulia, „Omul Anului 2023” pe Statul Major al Forţelor Aeriene
-
Actualitateacum 4 zile
Codul rutier 2024: Ce pedepse riscă șoferii români care conduc băuți, în funcție de nivelul de alcoolemie