Publicitate electorală| În prag de alegeri, Guvernul alocă bani primăriilor din Alba după culoarea politică
În prag de alegeri, Guvernul condus de Ludovic Orban alocă bani în mod discreționar primăriilor din județul Alba, favorizându-le pe cele care au primari PNL. Nu este pentru prima dată când Orban demonstrează, prin deciziile și acțiunile sale de natură eminamente politică, că este Guvernul Partidului Național Liberal și nu al României.
Pe de o parte, prin aceste alocări, Guvernul Orban arată că nu îi interesează deloc de nevoile unităților administrativ-teritoriale și efectiv își bate joc de cetățeni și, pe de altă parte, este o încercare mascată de a-și avantaja primarii PNL în funcție, la alegeri, în fața celorlalți candidați. Profund incorect și imoral, dar normal și simplu pentru PNL.
Să luăm câteva exemple simple. Pentru plata unor cheltuieli, Primăriei Câmpeni, cea mai mare din Munții Apuseni, Capitală a Țării Moților, i-au fost alocați 500.000 de lei, în vreme ce Baia de Arieș sau Zlatna au primit 600.000 de lei. Și Primăria Abrud, condusă de un primar social-democrat, a primit 500.000 de lei. Pentru Ludovic Orban și PNL 100.000 de lei este costul culorii politice.
Comunei Arieșeni i-au fost alocați 250.000 de lei, iar comunei Albac – 300.000 de lei. Pentru orașul Teiuș este prevăzută suma de 500.000 de lei, în vreme ce pentru Aiud – 1.180 de lei. Stremț – 250.000 de lei, Săsciori – 450.000 de lei. Deciziile discreționare, în acest sens, sunt cât se poate de evidente, fără scuză pentru cei care se autointitulează ”liberali” și rușinoase pentru cei care le-au luat.
Candidez pentru funcția de președinte a Consiliului Județean pentru că îmi doresc o dezvoltare unitară, nu discreționară, a județului Alba. Unul dintre proiectele din programul nostru vizează cofinanțarea unei investiții, în fiecare dintre cele 78 de unități administrativ-teritoriale, în domenii importante ce au ca scop creșterea calității vieții. Dezvoltarea unui județ este bazată pe principii sănătoase și alocări financiare nepărtinitoare.
Guvernul, consiliul județean, primăriile au obligații de imparțialitate pentru că sunt în slujba tuturor cetățenilor, nu a unui partid politic, a unor grupuri sau doar a celor care i-au votat!
Ioan Dîrzu,
Candidat la funcția de președinte al Consiliului Județean Alba
Comandat de PARTIDUL SOCIAL DEMOCRAT – Organizația Județeană Alba
EXECUTAT de SC UNIREA PRES SRL portal online https://ziarulunirea.ro
CUI mandatar financiar județean 21200019
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Satul Dumitra, din comuna Sântimbru, va avea rețea de canalizare: A fost semnat contractul de finanțare
Satul Dumitra, din comuna Sântimbru, va avea rețea de canalizare: A fost semnat contractul de finanțare Astăzi, 22 iulie 2024, a fost semnat contractul de finanțare al proiectului care prevede construirea rețelei de canalizare în satul Dumitra din comuna Sântimbru, a anunțat Ioan Iancu Popa, primarul comunei Sântimbru. Citește și: FOTO | Două stații de […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Cine a fost Sfântul Ilie, cel care aduce ploaia și umblă pe cer într-un car de foc. Tradiții și obiceiuri de 20 iulie