Meci amical, Industria Galda de Jos – Metalurgistul Cugir 1-1 (0-1) | Nigerianul Best Tegbo, primul „stranier” din istoria găldenilor
Industria Galda de Jos și Metalurgistul Cugir au disputat al doilea joc de verificare direct din această vară, dispută încheiată din nou la egalitate, scor 1-1 (0-1). Cugirenii au condus la pauză, prin autogolul lui Goța (16), iar Baghiu a egalat în minutul 85.
În minutul 77, oaspeții au ratat un penalty, șutul lui G. Goronea (fostul echipier al Galdei) fiind parat de portarul Gîrnod.
În acest meci se remarcă prezența în distribuția gazdelor a atacantului Best Tegbo, jucătorul nigerian în vârstă de 27 de ani fiind primul „stranier” din istoria Industriei. Nou-venitul sub comanda lui Paul Ciucă a mai jucat în Alba, la Euro Șpring, iar ulterior a evoluat la Cetate Deva și Viitorul Șelimbăr.
A fost a treia remiză estivală a găldenilor, care în precedentul meci, sub Drăgana, au remizat, scor 2-2.
Industria: Căt. Suciu – Cunțan, Hodea. Goța, Petruse –Ad. Hăprian, Tocu, Cernea, Tegbo – P. Muntean, Cioară; rezerve Gîrnod, Vonya, Baghiu, Puha, Ov. Truță (revenit, de la UTA Arad), G. Scheau, R. Anghel, R. Georgiu; absenți Fl. Schiau, Haiduc, Frențiu, A. Crăciun, Boancă. Antrenor Paul Ciucă.
Metalurgistul: Brata – Tăban, I. Grozav, Șt. Radu, Vitinha – Șaucă, Casian, Boldea, M. Zaharia – P. Păcurar, M. Lupu; rezerve N. Bănică, G. Goronea, Șuteu, Itu, R. Trif, R. Voicu, Cocan, L.Contra; din lot mai fac parte Toilă, Dohotariu, M. Neagu – absenți din motive medicale. Antrenor Lucian Itu.
Industria va mai juca sâmbătă, la Hunedoara, iar Metalurgistul va întâlni pe CS Ocna Mureș, pe teren propriu.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
Mihaela Blaga (AC „Mica Romă” Blaj/ CSU Alba Iulia) – abandon la Cupa României de seniori Mihaela Blaga (AC „Mica Romă” Blaj/ CSU Alba Iulia) a abandonat în cursa de 3000 metri obstacole din cadrul Cupei României la seniori, competiție ce se dispută la București, pe Stadionul „Iolanda Balaș Soter”. Competitoarea din Alba a acuzat […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
8 august – Ziua Internaţională a Pisicii. Curiozități despre prietenii blănoși care ne bucură viața de peste 9.000 de ani
-
Sportacum 5 zile
Miercuri, ora 17.30, în turul secund al Cupei României, Metalurgistul Cugir – CSU Alba Iulia și CSM Unirea Alba Iulia – CSM Deva
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
9 august – Ziua internațională a grădinilor zoologice și a parcurilor
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
7 august – Sfânta Cuvioasă Teodora, prima româncă trecută în rândul sfinților
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Metalurgistul Cugir – CSU Alba Iulia 1-3 (0-1), în Cupa României | Studenții, calificare fără emoții
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
Povestea Schitului Poșaga, așezământul monahal din Munții Apuseni, singurul din Alba cu hramul ”Schimbarea la Față a Domnului”. Locul în care se află un izvor care ar avea puteri tămăduitoare