Primăria Alba Iulia începe distribuția tichetelor sociale pe suport electronic pentru mese calde: Cine poate beneficia de ele și ce valoare vor avea
Începând din acest an, Primăria Alba Iulia va acorda tichete sociale pe suport electronic pentru mese calde, anumitor categorii de beneficiari.
Aceste tichete provin din fonduri externe nerambursabile, iar beneficiarii sunt persoanele în vârstă de peste 75 de ani și persoanele/familiile fără adăpost, inclusiv persoanele/familiile care au fost evacuate și familiile cu copii care nu au un domiciliu stabil, mai ales cele monoparentale.
Vârstincii, pentru a putea beneficia de aceste tichete trebuie să îndeplinească cumulativ condiția vârstei de cel puțin 75 ani împliniți, domiciliul în Alba Iulia, să aibă veniturile cumulate sub nivelul indemnizației sociale pentru pensionari, respectiv sub 704 lei.
“Valoarea lunară a acestor tichete este de 180 lei. Utilizarea lor este exclusiv pentru servirea mesei calde în unități de alimentație publică, cantine-restaurant, bufete sau orice alte tipuri de unități care comercializează masă caldă.” – Voicu PAUL, viceprimar cu atribuții de primar
Tichetele se acordă în baza Ordonanței de Urgență nr. 115/2020 privind unele măsuri pentru sprijinirea categoriilor de persoane cele mai defavorizate care beneficiază de mese calde pe bază de tichete sociale.
Pentru a putea intra în posesia tichetelor valorice, pensionarii cu venituri la nivelul pensiei minime sociale și persoanele fără adăpost trebuie să depună o cerere la sediul Direcției de Asistență Socială a Municipiului Alba Iulia situat pe Bulevardul Republicii nr. 26. Persoanele eligibile trebuie să prezinte următoarele documente: copie după actul de identitate și acte doveditoare cu privire la veniturile obținute lunar.
FOTO: https://img.digitalag.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
Un nou magazin Penny Market, se va deschide într-un oraș de munte, din județul Alba: A fost solicitat avizul de mediu din partea APM Alba
Un nou magazin Penny Market, se va deschide într-un oraș de munte, din județul Alba: A fost solicitat avizul de mediu din partea APM Alba Noul magazin Penny Market care se va deschide în munții Apuseni, în orașul Abrud, județul Alba este tot mai aproape de realizare. APM Alba a primit solicitarea pemtru emiterea acordului […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 15 ore
30 iulie| Ziua internațională a prieteniei: Cum a ajuns să fie celebrată această sărbătoare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
27 iulie – Sfântul Pantelimon, „doctorul fără de arginţi“. Se mănâncă porumb şi dovlecei, pentru ca oamenii să fie viguroşi în timpul iernii
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
29 iulie: Ziua Imnului Național. Istoria celor șase imnuri, de la constituirea statului român modern
-
Curier Județeanacum 3 zile
Molnar Bianca, albaiulianca șefă de armă, pe arma Geniu, a Școlii Militare de Maiștri Militari și Subofițeri „Basarab I” din Pitești. Ce medie a avut absolventa
-
Curier Județeanacum 3 zile
29 iulie 2024 | ZIUA Imnului Național al României, sărbătorită la Alba Iulia. Ceremonial organizat în Piața Tricolorului. PROGRAM
-
Curier Județeanacum 2 zile
Cine este bărbatul găsit DECEDAT în apartamentul de pe B-dul Transilvaniei, duminică după- amiază