Situația COVID-19 la Cugir: 23 de cazuri active și un nou deces. Autoritățile, APEL la populație pentru a reduce efectele pandemiei
Un bilanț sumbru referitor la numărul crescut de infectări cu Covid-19 a apărut astăzi într-o postare publicată în mediul online, care îi vizează pe cetățenii orașului Cugir. Comitetul Local pentru Situații de Urgență aduce astfel aminte următoarele:
Potrivit Comitetului Local pentru Situații de Urgență, în momentul de față la nivelul orașului Cugir sunt 23 de cazuri active de COVID-19, dintre care 7 au fost confirmate în ultima săptămână. O persoană infectată cu virusul Sars Cov 2, cu boli preexistente, a decedat în cursul zilei de ieri.
Dintre persoanele active, 8 sunt internate la Spitalul Orășenesc Cugir, 3 la spitalul din Alba Iulia și 12 sunt la domiciliu. Tot in ultima săptămănă s-au vindecat un număr de 5 persoane.
Autoritățile locale realizează de două ori pe săptămână acțiuni de dezinfectare a blocurilor în care locuiesc persoanele depistate pozitiv și contacții lor direcți. Totodată, au fost alimentate cu dezinfectanți dipsenserele montate anterior la intarea în scările de bloc, actiunea continuând pe încă două străzi rămase. Din păcate, s-a constatat că dispenserele din 20 de scări au fost vandalizate sau au dispărut, deși toate aceste locați au acces controlat, fiind dotate cu interfoane.Astfel de comportamente sunt considerate contravenții și se pedepsesc conform legii.
CLSU face apel la oamenii din Cugir ca în această perioadă în care se constată o creștere a numărului de cazuri de infectare cu coronavirus să respecte cu multă strictețe măsurile de protecție și de distanțare fizică. Comitetul recomandă purtarea măștii inclusiv în spațiile publice deschise cum ar fi piețe, târguri și stații de autobuz. Totodată, autoritățile fac apel la persoanele care se întorc din concedii petrecute în țară sau străinătate, să dea dovadă de multă responsabilitate și grijă față de sănătatea celor din jur, luând toate măsurile de protecție care se impun.
Modul în care Cugirul va depăși acest pericol epidemiologic depinde de fiecare locuitor în parte. Așadar, să fim atenți la igienă, să păstrăm distanța fizică, însă să dovedim că suntem mai apropiați ca oricând prin preocuparea pe care o manifestăm pentru cei din jurul nostru.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
Un nou magazin Penny Market, se va deschide într-un oraș de munte, din județul Alba: A fost solicitat avizul de mediu din partea APM Alba
Un nou magazin Penny Market, se va deschide într-un oraș de munte, din județul Alba: A fost solicitat avizul de mediu din partea APM Alba Noul magazin Penny Market care se va deschide în munții Apuseni, în orașul Abrud, județul Alba este tot mai aproape de realizare. APM Alba a primit solicitarea pemtru emiterea acordului […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 17 ore
30 iulie| Ziua internațională a prieteniei: Cum a ajuns să fie celebrată această sărbătoare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
27 iulie – Sfântul Pantelimon, „doctorul fără de arginţi“. Se mănâncă porumb şi dovlecei, pentru ca oamenii să fie viguroşi în timpul iernii
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
29 iulie: Ziua Imnului Național. Istoria celor șase imnuri, de la constituirea statului român modern
-
Curier Județeanacum 3 zile
Molnar Bianca, albaiulianca șefă de armă, pe arma Geniu, a Școlii Militare de Maiștri Militari și Subofițeri „Basarab I” din Pitești. Ce medie a avut absolventa
-
Curier Județeanacum 2 zile
Cine este bărbatul găsit DECEDAT în apartamentul de pe B-dul Transilvaniei, duminică după- amiază
-
Curier Județeanacum 4 zile
29 iulie 2024 | ZIUA Imnului Național al României, sărbătorită la Alba Iulia. Ceremonial organizat în Piața Tricolorului. PROGRAM