FOTO| Primăria Alba Iulia continuă lucrările de reparații, întreținere și modernizare la grădinițe: Reamenajarea spațiilor de joacă, lucrări interioare de izolatie termică a clădirilor
Primăria Alba Iulia continuă lucrările de reparații, întreținere și modernizare la grădinițe prin reamenajarea spațiilor de joacă, lucrări interioare de izolatie termică a clădirilor.
Încă din perioada stării de urgență, dar și pe toată durata vacanței de vară, în mai multe grădinițe se desfășoară lucrări de reparații, întreținere și modernizare.
Sunt vizate atât spații interioare, dar și suprafețe exterioare ce cuprind curți sau locuri de joacă. Până în acest moment s-au finalizat intervențiile la grădinițele 7, 8, 10, 13 și la cea din Micești. S-au reamenajat spații de joacă, au fost înlocuite suprafețe de gresie, parchet și dale, grupuri sanitare, s-au refăcut zugrăveli și elemente de izolatie termică a clădirilor. La Micești și la grădinița cu program prelungit numărul 2 s-au schimbat și centralele termice.
Alte lucrări sunt în derulare la grădinița ”Dumbrava Minunată”, ”Scufița Roșie”, grădinițele numărul 2, 8, 11 și cea din Oarda de Jos. În perioada următoare se vor finaliza și aici lucrări ce țin de termoficare, tavan fals casetat, pardoseală de tip tarkett, grupuri sanitare, reparații în săli de mese și clase.
”N-aș spune o noutate prin faptul că niciun efort nu e prea mare pentru confortul, siguranța și viața lipsită de griji a celor mici. În schimb, trebuie să admit că răgazul oferit de starea de urgență ne-a prins bine și am putut lucra în grădinițe. Am avansat sau chiar am finalizat multe lucrări de modernizare în rețeaua de învățământ preșcolar.
Cu adevărat, mai important decât orice satisfacție ce ține de obligațiile pe care le avem, sunt zâmbetele lor și mulțumirea că părinții știu că pot conta pe noi. Se lucrează și la multe școli, pe diverse linii de finanțare și, sunt convins că din punctul nostru de vedere, începutul de an școlar va aduce multe plusuri.” spune Voicu PAUL, viceprimar cu atribuții de primar.
În completare la toate acestea, se adaugă și implementarea de măsuri ISU la două unități de învățământ.
[nggallery id=7972]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
APEL UMANITAR: Vlad Chețan, un copil de 7 ani, din Aiud, are nevoie de 24.000 de euro pentru un transplant de celule stem în Turcia
APEL UMANITAR: Vlad Chețan, un copil de 7 ani, din Aiud, are nevoie de 24.000 de euro pentru un transplant de celule stem în Turcia Alexandra Chețan, în vârstă de 32 de ani, din Aiud, Alba, solicită ajutorul comunității pentru fiul ei, Vlad Bogdan, în vârstă de 7 ani și 5 luni. Vlad suferă de […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
30 iulie| Ziua internațională a prieteniei: Cum a ajuns să fie celebrată această sărbătoare
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
27 iulie – Sfântul Pantelimon, „doctorul fără de arginţi“. Se mănâncă porumb şi dovlecei, pentru ca oamenii să fie viguroşi în timpul iernii
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
29 iulie: Ziua Imnului Național. Istoria celor șase imnuri, de la constituirea statului român modern
-
Curier Județeanacum 4 zile
Molnar Bianca, albaiulianca șefă de armă, pe arma Geniu, a Școlii Militare de Maiștri Militari și Subofițeri „Basarab I” din Pitești. Ce medie a avut absolventa
-
Curier Județeanacum 3 zile
Cine este bărbatul găsit DECEDAT în apartamentul de pe B-dul Transilvaniei, duminică după- amiază
-
Curier Județeanacum 5 zile
29 iulie 2024 | ZIUA Imnului Național al României, sărbătorită la Alba Iulia. Ceremonial organizat în Piața Tricolorului. PROGRAM